British Council Türkiye, duvarsız müzesi için küratörler arıyor

British Council Türkiye, duvarsız müzesi için küratörler arıyor

British Council Türkiye, 'Duvarları Olmayan Müze'nin dördüncü sergisi için küratörlere açık çağrı yaptı

British Council Türkiye'nin 2017 yılında hayata geçirdiği dijital sanat platformu 'Duvarları Olmayan Müze', Arada temalı dördüncü sergisi için küratörlerini arıyor. 

British Council, 'Duvarları Olmayan Müze'nin 2020'de açılacak sergisinin küratörlerini belirlemek için Türkiye, Gürcistan ve Ukrayna'ya çağrı yaptı.  13 Haziran 2019 tarihine kadar devam edecek başvurularda aranan şartlar; 18 yaşını doldurmuş ve görsel sanatlar alanında en az üç yıl tecrübeye sahip Türkiye, Gürcistan veya Ukrayna vatandaşı olmak. Sanat alanında profesyonel faaliyet göstermek.

Türkiye, Gürcistan ve Ukrayna'dan küratörler seçilecek

Duvarları Olmayan Müzenin bu seneki sergisi için Türkiye ile birlikte Gürcistan ve Ukrayna'dan üç farklı küratör belirlenecek. Seçilen küratörler, British Council Görsel Sanatlar Bölümü'nden Ying Tan'ı sanatsal yönlendirmesiyle, bu senenin teması üzerinde birlikte çalışarak sergiyi oluşturacak.  British Council sanat koleksiyonundan seçilecek parçaların yanı sıra, Türkiye, Gürcistan ve Ukrayna'dan sanatçıların sanat eserlerinin de dijital sergide yer alması planlanıyor.

Son Başvuru Tarihi 13 Haziran 2019 

British Council Türkiye'nin açıklamasına göre; 13 Haziran 2019 tarihine kadar yapılan başvurular arasından seçilecek küratörler, Birleşik Krallık'a ve farklı ülkelere seyahat ederek birlikte çalışmanın yanı sıra, sergi konseptlerini, dijital alanda sanat bilgilerini ve uluslararası bağlantılarını geliştirmek için deneyimli görsel sanatlar profesyonelleriyle iş birliği yapma fırsatı ve British Council sanat koleksiyonunu ziyaret etme imkânı bulacak.

Açık çağrıya dair ayrıntılı bilgi ve başvuru formu için https://www.britishcouncil.org.tr/programmes/arts/... adresi ziyaret edilebilir.

Tema: Arada

Sergi temasının arada olduğu açıklandı. Tema; yer değiştirme, yerinden ayrılma, ayrılığın boyutları, kültürel kimlik ve mekanlar arası geçişlerde yakalanan anlara odaklanıyor. Küratörlerden, geçicilik, göç, yolculuklar ve değişen kimlikler üzerine düşünmeleri ve hem British Council Koleksiyonu hem de kendi ülkelerinin yerli sanatçılarının eserlerinden oluşan dijital bir serginin küratörlüğünü ortaklaşa üstlenmeleri bekleniyor.

Esra A. Aysun:  üç küratör iş birliği içinde çalışarak tüm sınırları ortadan kaldıracak.

Birleşik Krallık'ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşu British Council'ın Sanat Direktörü Esra A. Aysun, "British Council Türkiye olarak 2017 yılından bu yana, her sene üzerine daha da fazla şey katarak geliştirdiğimiz 'Duvarları Olmayan Müze'nin açık çağrısını bu sene Türkiye ile sınırlı kalmayıp Gürcistan ve Ukrayna'ya da açıyoruz. Sanat aracılığıyla iletişim kurmanın farklı yollarını bulma ve engelleri ortadan kaldırma arayışımıza, bu sene kitlemizi daha da geliştirerek başlıyoruz. 'Duvarları Olmayan Müze'nin amacı en başından beri fiziksel sınırların olmadığı bir dijital sanat platformu oluşturmaktı. 13 Haziran'a kadar sürecek açık çağrının sonucunda seçilecek üç küratör de iş birliği içinde çalışarak tüm sınırları ortadan kaldıracak. Bu sergide Birleşik Krallık'tan, Türkiye'den, Gürcistan'dan ve Ukrayna'dan sanatçıların eserlerini bir arada sergilemeyi istiyoruz" dedi.

'Duvarları Olmayan Müze'nin tüm sergileri, https://www.britishcouncil.org.tr/programmes/arts/... adresinden internet bağlantısı masaüstü ve mobil cihazlardan ziyaret edilebiliyor. Sergi alanı, ziyaretçilere zaman kısıtlaması ya da fiziksel erişim engeli olmadan sergiyi serbestçe dolaşma ve keşfetme özgürlüğü tanıyor.


Benzer Haberler & Reklamlar