Bodrum'da Aşık Veysel'in dev portresi 'sadık yari' ile oluşturuldu

Bodrum'da Aşık Veysel'in dev portresi 'sadık yari' ile oluşturuldu

2023 Aşık Veysel yılı vesilesi ile ünlü halk aşığının ölümünün 50. yılında Bodrum'da topraktan dev portresi yapıldı. Ünlü Türk Halk Ozanı Aşık Veysel portresi için "benim sadık yarim kara topraktır" türküsünden ilham alınarak, 25 bin avuç toprak kullanıldı.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde halk ozanı Aşık Veysel, vefatının 50. yılında topraktan oluşturulan dev portresiyle anıldı.

2023Aşık Veysel yılı etkinlikleri kapsamında fotoğraf sanatçısı Cumhur Aygün ve ekibi, 25 bin avuç topraktan Aşık Veysel'in dev portresini oluşturdu.

Aygün, portreyi hazırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Etkinlik için Sia Familia'yı seçmelerinin bir nedeninin olduğunu belirten Aygün, "Burası doğal, tarihi dokusu ve birçok medeniyetin beşiği. Yüzlerce yıllık ağaçların çevrelediği, huzur veren doğasıyla 50 dönümlük bir arazide oluşturulan performans alanı, bundan sonra da birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapacak. Bodrum'a değer katan, doğayla iç içe bu ortamda ilk sanatsal etkinliği gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz." dedi.

Aygün, 2 ay boyunca ön hazırlıklarını yaptıkları çalışmanın yaklaşık 5 günde 20 kişilik bir proje ekibiyle hayata geçtiğini kaydetti.

Aşık Veysel Kara Toprak Projesi'nin 25x35 metre ebatlarında toprakla oluşturulan ilk dev portre olma özelliği taşıdığını vurgulayan Aygün, Aşık Veysel'in vefatının 50. yılında 25 bin avuç kara toprakla portresini hazırlayarak ustaya minnetlerini gösterdiklerini dile getirdi.

AA


Benzer Haberler & Reklamlar