Beşinci Turgut Cansever mimarlık ödülleri sahiplerine verildi

Beşinci Turgut Cansever mimarlık ödülleri sahiplerine verildi

Kepez Belediyesi'nin Mimarlar Odası Antalya Şubesi danışmanlığında 5'ncisini gerçekleştirdiği 2019 Mimar Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülleri düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Kepez Belediyesi’nin Mimarlar Odası Antalya Şubesi danışmanlığında 5’ncisini gerçekleştirdiği Mimar Turgut Cansever Uluslararası Mimarlık Ödülleri sonuçlandı.

Asil seçici kurulda, Prof. Dr. Suha Özkan, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Richard England, Raj Rewal ve Şevket Altındal’ın yer aldığı yarışmada ödüle layık görülen isimler ödüllerini aldı.

Bu sene ödül verilen isimler şunlar oldu:

Turgut Cansever Büyük Ödülü: Doğan Tekeli

-Turgut Cansever Yapı Ödülü: Troya Müzesi, Çanakkale  / Ömer Selçuk Baz

Turgut Cansever Yapı Ödülü: Taraklı Kent Parkı, Sakarya / Yusuf Burak Dolu

Turgut Cansever Yerel Başarı Ödülü: Konyaaltı Kentsel Tasarım ve Sahil Düzenlemesi, Antalya
Ahmet Mucip Ürger, Şemsettin Tugay, Ali Özer, Olgu Çalışkan

Özel Ödül: Asma Bahçeler, İzmir / Metin Kılıç, Dürrin Süer

Özel Ödül: Antalya Muratpaşa Belediyesi Türkan Şoray Kültür Merkezi Binası, Antalya / Cihan Sevindik (OfficePAN), Tuna Han Koç (RA-SA Stüdyo), Doğan Türkkan (NODE Architects), Zeynep Canan Aksu

Antalya doğumlu Turgut Cansever anısına düzenlenen mimarlık ödülleri, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Ödül töreninden önce “Turgut Cansever” adlı söyleşi de Prof. Dr. Süha Özkan, Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, Cengiz Bektaş ve Aslı Özbay, Cansever’in mimarlık anlayışını anlattılar.

Söyleşinin ardından geçilen ödül töreninde bir konuşma yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Türkiye’de uluslararası düzeyde bir mimarlık ödülleri düzenleyen tek belediye olduklarını söyledi.

Turgut Cansever mimarlık ödüllerini bu yıl uluslararası boyuta taşımış olmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren Başkan Tütüncü, “Göreve geldiğimizde en büyük hedefimden biri bu mimarlık ödüllerini şehre armağan etmek, farklı bir anlayışı farklı bir felsefeyi bu mimarlar buluşmasıyla ve bu ödül töreni vesilesiyle ortaya koyabilmekti. 5 yıllık yolculukta çok farklı heyecanları birlikte yaşadığımız için kendimizi mutlu hissediyoruz “ dedi.

Hakan Tütüncü: Cansever bilge bir mimar

Mimar Turgut Cansever ‘in bilge bir mimar olduğunu vurgulayan Tütüncü, “Turgut Cansever, üzerine uzun yıllar kafa yormuş birisiyim. Birbirinden değerli 17 eseri var ve hepsini okudum. Bu zamana kadar mimarlık mesleğine ilgi duydum. Üniversite yıllarında İstanbul'da kendisi ile tanışmak fırsatını da yakaladım. Antalya doğumlu, Turgut Cansever’in bu kente kazandırdığı önemli eserleri var. Onun hatırasını yaşatmak bir meçhul kahramanı bir malum kahraman haline getirmek, onun düşünceleri ile günümüz arasında farklı bir köprü kurmak ve farklı bir gönül bağını da Cansever hoca ile oluşturmak, bu yarışmanın odağındaki en önemli husustu “ diye konuştu.

Etkinliğin önümüzdeki yıllarda çeşitlendirilerek yoluna devam edeceğini ifade eden Tütüncü, “Yılda bir kez Mimar Turgut Cansever’ i odağa alarak, merkeze koyarak, şehir, mimarlık, mimariyi insan yaşamı üzerine mimarinin o felsefesini, psikolojisini tekrar tekrar konuşma ve söyleşme imkanı buluyoruz ve bulacağız. Ödül törenine üstün katkısı olan Mimarlar Odası Antalya Şubemize ve jüri üyelerimize gönülden teşekkür ediyorum. Dilerim ki bu etkinlik önümüzdeki yıllarda çok büyük boyut kazansın, değişik belediyeler ve yerel yönetimlere bu model ve örnek olsun. Ödül alan bütün proje sahiplerini kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Özge Köksal, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’ye katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim etti. Ödüllerin dağıtılmasının ardından, yarışmaya katılan eserlerin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.


Benzer Haberler & Reklamlar