Batık kıta Zelandiya, varsayımsal Terra Australis Incognita mı?

Batık kıta Zelandiya, varsayımsal Terra Australis Incognita mı?

2017 yılında ünlü belgeselci Kaptan James Cook tarafından varlığı açıklana ancak hâlâ hakkında pek az şey bilinen batık kıta Zelandiya'nın Dünya'nın olabileceği varsayılan sekizinci kıtası olabileceği tahmin ediliyor.

 

Antik dünya haritalarından miras alınan özelliklerle bağdaştırılıyor

Keşif Çağı, dünyanın yeni ve gelişmiş temsillerini ortaya koymak için gözleme dayalı (ampirik) doğrulamanın ve doğru ölçümlerin gücüne duyulan güvenle başladı. Ancak birçok haritacı, rapor edilen verileri ve çağdaş ölçümleri, coğrafya ve dünya tarihinin karışık bir resmi olarak oluşturulan antik dünya haritalarından miras alınan özelliklerle birleştirmeye devam etti.

Bu haritalar genellikle mitolojik veya varsayımsal özelliklerin yanı sıra bilinen dünyanın özelliklerini de tasvir ediyordu. Haritalar öyle bir hal aldı ki, neyin gerçek, neyin hayali olduğunu bilmek kolay değildi.

Bu örneklerden biri, Güney Yarımküre’nin büyük bir bölümünü kapladığı düşünülen bir kara kütlesi olan Terra Australis Incognita formunda karşımıza çıkıyor. Bu kıtanın, Kuzey Yarımküre’nin bilinen kara dağılımı için bir tür denge ağırlığı olduğu varsayılıyordu. Terra Australis’in, temel olarak dünyanın dengesi açısında orada olması gerekebn bir kütle olduğu düşünülüyordu

Bu kıtaya ilişkin ilk referanslar antik çağda ortaya çıktı, ancak birçok ortaçağ ve erken modern haritada popüler bir şekilde varlığını korudu ve hatta 18. yüzyılın sonlarına kadar bile bazı haritalarda görülebiliyordu.

Yüzyıllar boyunca kaşifler Terra Australis'i aradılar ama bulamadılar. 1769’da Kaptan James Cook, Venüs’ün geçişini gözlemlemek ve aynı zamanda uzun zamandır aranan kıtayı bulmak için Endeavor ile Pasifik’e girdi.

Bu süre zarfında Cook, Yeni Zelanda kıyılarını keşfetti ve sonunda pes ederek ülkenin aradığı karayla hiçbir ilgisi olmadığı sonucuna vardı.

2017 yılında dünya, gezegende şimdiye kadar bilinmeyen sekizinci bir kıtanın bulunduğunu öğrendi.  Görünüşe göre Kaptan James Cook, gizemli kıta arayışında Yeni Zelanda’yı düşünmekte haklıydı ama dalgaların altına bakması gerekiyordu.

Zelandiya (Te Riu-a-Māui’den Māori’ye uzanır), güneybatı Pasifik’e neredeyse tamamen batmış devasa bir kara kütlesi. Avustralya’nın yaklaşık üçte ikisi olan yaklaşık 5 milyon kilometre karelik bir boya sahip. Açık ara dünyanın en küçük, en ince ve en genç kıtası olarak kabul edilebilir.


Benzer Haberler & Reklamlar