Baksı Müzesi'nde 6. Öğrenci Sanat Şenliği ve Yeteneğin Eğitimi Çalıştayı

Baksı Müzesi'nde 6. Öğrenci Sanat Şenliği ve Yeteneğin Eğitimi Çalıştayı

Yetenekli öğrencileri keşfetmek ve desteklemek amacıyla ilki 2013 yılında düzenlenen “Baksı Müzesi Öğrenci Sanat Şenliğinin altıncısı 2-3 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Baksı Müzesi Öğrenci Sanat Şenliği” 6’ncısı Bayburt dışında Erzurum ve Trabzon’a da uzandı.

2-3 Ekim 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek “6. Baksı Müzesi Öğrenci Sanat Şenliği”nde iki gün boyunca, sergi açılışı, burs dağıtım töreni, atölye çalışmalarının yanı sıra  “Yeteneğin Eğitimi” başlıklı çalıştay düzenlenecek.

Yetenek eğitimi konusunda kılavuz niteliği taşıyacak çalıştayda yetenekli insanın eğitimi konusunda sivil toplum kuruluşlarının, eğitim kurumlarının ve medyanın rollerini tartışarak daha sağlıklı bir eğitim ortamı için sonuç önerilerine ulaşmak hedefleniyor.

Şenliği bölgede yaratıcı potansiyeli olan öğrencileri saptamak, desteklemek ve bu yol ile yaratıcı bir topluma katkı sağlamak amacıyla düzenlediklerini kaydeden Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, “Her yıl projemizin sınırlarını genişletiyoruz. Türkiye ölçeğine de yaymayı hedeflediğimiz bu proje için uluslararası destekler sağlamak için çalışıyoruz. Bu sayede yetenekli öğrencilerimize eğitim desteği vermeye devam edeceğiz. Bu yıl Trabzon, Erzurum ve Bayburt’tan en başarılı 30 öğrenciye burs vereceğiz. Burs hakkı elde eden öğrenciler, bursun devamı için her yıl kriterlere uygun içerikte çalışmalarını Baksı Müzesi’ne ulaştıracak” dedi.

Prof. Dr. Koçan, “Bu sene şenliğimizin genişletmek amacıyla, Aydın Doğan Vakfı, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, KTÜ/Trabzon Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile de işbirliği yaptık. Bu çerçevede 19-20-21 Eylül'de gerçekleştirilen öğrenci atölye çalışmaları son derece başarılı geçti. Fazla müdahale etmeden çocukların özgün fikirlerini çalışmalarına yansıtmalarını ve deneysel çalışmalarını teşvik ettik. Etkileyici sonuçlar ortaya çıktı. Herkesi Baksı’ya bu güzel sergiyi görmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yeteneğin Eğitimi Çalıştayı değerli isimleri buluşturacak

Raportörlüğünü Zeynel Abidin Öztürk’ün yaptığı şenlik kapsamında düzenlenecek Yeteneğin Eğitimi Çalıştayı iki gün boyunca sunum yapacak isimlerden bazıları şöyle: Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, İstanbul Modern Müze Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu, Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Yöneticisi Mine Sofuoğlu, Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İlker Gümüşeli, Atatürk Üniversitesi GSF Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bulat, K.T.Ü. Trabzon Üniversitesi GSF Dekanı Prof. Dr. Sonay Çevik, Marmara Üniversitesi GSF Öğretim Üyesi Dr. Mürteza Fidan.


Benzer Haberler & Reklamlar