Baksı Müzesi konulu posta pullarının tanıtımı yapıldı

Baksı Müzesi konulu posta pullarının tanıtımı yapıldı

Bayburt’ta şehrin 45 kilometre dışında, tepenin üzerine kurulu dünyaca ünlü ve ödül zengini Baksı Müzesi, PTT AŞ'nin zaman zaman çıkardığı özel anma pulu ve posta kartlarında da yerini aldı.

İstanbul'da The Sofa Hotel'de 16 Nisan tarihinde gerçekleşen tanıtım toplantısına Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan ile PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik katıldı.

Prof. Dr. Hüsamettin Koçan: PTT, iletişim tarihimizin onurlu hafızasına Baksı Müzesi’ni kattı

Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan müzenin Türkiye için önemi ve PTT tarafından pul ve posta kartlarının yayımlanması ile ilgili olarak şunları söyledi: “Baksı Müzesi’ni hayal ettiğim dönemlerde büyük kentler ve Anadolu kırsalı arasında birbirinden kopuk iki yaşam modeli söz konusuydu. Merkez bir yanıyla kültürel hafızasından adım adım uzaklaşırken, çağdaş olan ise bu merkezlerde kendine alan açmaya çalışıyordu. Kırsal alan ise gurbet nedeniyle hızla kültürel yabancılaşma ortamına sürükleniyordu. Bu iki durumu birbirine bağlayan bir kültürel köprüye ihtiyaç vardı. Bu köprüyü Baksı Müzesi ile kurmuş olmamız benim için çok büyük bir mutluluk. Şahsım adına bir başka mutluluk da ülkemizin çok kıymetli kurumlarından PTT’nin, müzemizin pul ve posta kartlarını yayımlamış olmasıdır. PTT, Baksı Müzesi’nin pul ve posta kartlarını basarak, iletişim tarihimizin onurlu hafızasına Baksı Müzesi’ni katma cömertliğinde bulunmuştur. Müzecilikte iletişim için bize yeni bir platform açan bu uygulamadan dolayı PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik şahsında tüm katkısı olanlara teşekkür ederim.“

Kenan Bozgeyik: Yenilenmeyen, yaşamıyor demektir.

PTT AŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Baksı Müzesi’nin pul ve posta kartını basarak, müzecilik anlayışına yeni bir iletişim alanı açtıklarının altını çizdi. Bozgeyik konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizin köklü kurumu PTT AŞ, 179 yıllık tarihi boyunca, sosyal sorumluluk projeleriyle kültürel hayata yaptığı katkıların yanı sıra, gerek üstlendiği mesuliyet ve yürüttüğü faaliyetlerle, gerek ülkemizde yaygınlaşmasını sağladığı yeni teknolojilerle, gerekse toplumun geneli tarafından kullanılan ürün ve hizmetleriyle, bizatihi kültürün bir parçası olmuştur. Geçmişe bakınca PTT AŞ’yi görmekteyiz, fakat PTT AŞ’de her kurum gibi içinde bulunduğu zamanın gereklerini gözeterek ve imkânlarını kullanarak daima kendini yenilemekte. Çünkü yenilenmeyen, yaşamıyor demektir. Bu nedenle, bütün dünyanın çehresini değiştiren dijital devrim sırasında şirketimiz de çağın gereklerini ve imkânlarını takip ederek topluma sunduğu ürün ve hizmetleri güncellerken, deyim yerindeyse geleceğin kültürünü inşa etmek üzere çalışmaya başladı. PTT olarak, kültürel değerlerimize sahip çıkma ve onları devam ettirmeye yönelik inisiyatif alıyoruz ve almaya devam edeceğiz”

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar