Ayşe Aysun Sandıkcıoğlu, tarihi mezar taşlarından ilhamla Araf'ı hazırladı

Ayşe Aysun Sandıkcıoğlu, tarihi mezar taşlarından ilhamla Araf'ı hazırladı

A. Aysun Sandıkcıoğlu’nun Selçuklu ve Osmanlı mezar taşı yorumlarından oluşan Araf heykel sergisi Şerefiye Sarnıcında 21 Şubat Perşembe günü açılacak ve 22 Nisan tarihine kadar gezilebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Kültür AŞ’nin projelendirdiği, A. Aysun Sandıkcıoğlu’nun Selçuklu ve Osmanlı mezar taşı yorumlarından oluşan “Araf” adlı heykel sergisi, Mehmet Lütfi Şen’in küratörlüğünde, 21 Şubat - 22 Nisan 2019 tarihleri arasında Şerefiye Sarnıcı’nda sanatseverlerle buluşacak.

21 Şubat Perşembe günü saat 18.00’de açılacak sergi temasını Ahlat Selçuklu ve Osmanlı mezar taşlarından aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şerefiye Sarnıcı’nda sanatseverlerle buluşturacağı ergiyle ilgili olarak Kültür AŞ Genel Müdürü Kemal Kaptaner “Değerli sanatçı A. Aysun Sandıkcıoğlu’nun hazırladığı seramik heykel sergisinde, Türk kültüründeki ilk şekli balballarla ortaya çıkan, Selçuklu ve Osmanlı dönemindeki eserleriyle tam bir sanat abidesine dönüşen mezar taşlarının Ahlat ve Osmanlı örnekleri esas alındı. Şahideleri, başlıkları, motifleri, sembolleri, hatları ve tezyinatı ile döneminin mimari anlayışının yanı sıra edebî çizgisi ve folklorik yapısını da yansıtan mezar taşları, aynı zamanda bir arşiv ve tapu belgesi özelliği de taşıyor. Üzerindeki lale, gül, karanfil, meyve, servi, hançer, çapa, ok, yay, keman, halat, duvak gibi motiflerle geleneksel sembolizmin yaşama dair somut örneklerini barındıran bu taşlar, Sandıkcıoğlu’nun modern perspektifiyle ve seramik malzemelerle yeniden tasarlandı. Tüm sanatseverleri sergimize ve bu vesileyle Şerefiye Sarnıcı’nın etkileyici atmosferini görmeye davet ediyoruz” dedi.

Medeniyetin üç boyutlu birikiminin özel bir alanından yola çıkılarak Araf Heykel Sergisi’nin hazırlandığını açıklayan projenin küratörü Mehmet Lütfi Şen de sanatçının tema olarak Ahlat Selçuklu ve Osmanlı mezar taşlarının sadece plastik değerlerine odaklandığını belirtti.

Sandıkcıoğlu yeniçeri başlıklarından sonra Araf projesine yoğunlaştı

Sergi eskiz, çamur, kurutma, ilk pişirim, düzeltmeler, sırlı pişirim ile hayata geçirlmiş 32 heykelden oluşuyor

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar