Avrupa Kültürel Mirası olan 40 dilin tarihe karışmasından endişe ediliyor

Avrupa'nın en eski dillerinde Baskça, Frizce, Bretonca gibi Avrupa'nın tarihi dilleri yok olma tehlikesi ile karşı karşıya...

Aralarında Bretonca, Frizce ve kıtanın en eski dili kabul edilen Baskça'nın da olduğu kültürel varlıklar yok olma tehdidi altında. Raporlar yetersiz bütçelerin yanı sıra kıta genelindeki yaşlanma ve düşük doğum oranlarının da riski arttırdığını ortaya koyuyor. Kıta Avrupası'nda 40 dil risk altında.

Avrupa Birliği'ne (AB) yakınlığıyla bilinen ve merkezi AB kurumlarının da olduğu Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan The Parliament yayın organı kıtanın en eski dillerinin giderek yok olmaya yüz tuttuğunu ortaya koydu. Avrupa Birliği Temel Hak ve Özgürlükler Yasası kapsamında çok kültürlü ve dilli yapılar teşvik edilmesine karşın aralarında Avrupa'nın en eski dillerinin de olduğu çok sayıda kültürel değerin yok olmaya başladığı ifade ediliyor. Tehlike altındaki diller arasında Bretonca (Fransa), Furlanca (İtalya), Frizce (Hollanda, Almanya ve Danimarka) ve Baskça da (İspanya ve Fransa) bulunuyor.

Haber Global


Benzer Haberler & Reklamlar