Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi açılıyor

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi açılıyor

Milli Mücadele Karargahı 4 Eylül'e hazırlanıyor

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarınca "Milli Mücadele Karargahı" olarak kullanılan, Cumhuriyet'in temellerinin atıldığı Sivas Kongresi'ne ev sahipliği yapan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nin, restorasyonun tamamlanmasının ardından Sivas Kongresi'nin yıl dönümü olan 4 Eylül'de açılacağı bildirildi.

Sivas Valisi Davut Gül ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, restorasyon çalışmaları devam eden binada incelemede bulundu.

Çalışmalar hakkında bilgi alan Gül, gazetecilere yaptığı açıklamada, restorasyon çalışmalarına 2013 yılında başlandığını söyledi.

Çalışmaların, Milli Saraylar'ın finansmanıyla İl Özel İdaresi tarafından ihale edildiğini aktaran Gül, "Restorasyon, çevre düzenlemesi ve iç teşhir tanzim şeklinde. Yaklaşık olarak 18 milyon lira harcandı. Kongre Müzesi 4 Eylül'de açılacak. Müzemiz açıldığında Sivas'ın değerine bir değer daha katıldığını görmüş olacağız." dedi.

- "Restorasyon aslına uygun yapıldı"

Restorasyon çalışmalarının tamamen aslına uygun olarak yapıldığını aktan Gül, "Binanın dışındaki taşlar kumlama yöntemiyle temizlendi. Tabiri caizse kirli bir elbisenin yıkanması gibi. Restorasyonun hepsi aslına uygun olarak yapıldı, herhangi bir sıkıntı yok. Kuruldan geçti, çakılan bir çivi bile tamamen koruma kurullarının bilgisi ve proje dahilinde oldu. Projeler defaatle kurula girdi, yanılmıyorsam 13 civarında. Herkesin içi rahat olsun aslının dışında herhangi bir şey yapılmadı."

AA


Benzer Haberler & Reklamlar