Arkeologlar Derneği, Sinan Sertel cinayetinin arka planını açıkladı

Arkeologlar Derneği, Sinan Sertel cinayetinin arka planını açıkladı

Olympos Antik Kenti arkeoloj kazıları alan sorumlusu Sinan Sertel'i öldüren S.P.'nin kendisini çevreci gibi gösterip yaklaşık bir aydır kendisine taraftar toplayarak insanları kazı başkanlığına karşı kışkırttığını belirten Arkeologlar Derneği, cinayetin bilim heyetine yapılmış alçakça bir saldırı olduğunu belirtti.

Her ne kadar Olympos Antik Kentiarkeolojik alanında bir ağaç kesme tarışması yaşandığı belirtilse de menfur saldırıya kurban giden genç arkeolog Sinan Sertel neden öldürüldü?" sorusu iddialar ve yarım yamalak bilgilerle tam aydınlatılamamıştı.

Arkeologlar Derneği, yaptığı basın açıklaması ile hem saldırıyı kınadı, hem cinayetin arka planındaki olayları izah etti hem de saldırganın hedefinin sadece merhum Sinan Sertel olmadığına dikkat çekti.

İşte Arkeologlar Derneği'inin basın açıklamasının tam metni:

Meslektaşımız Sinan Sertel’in katledilmesi ile ilgili basın açıklamamız

Olympos Antik Kenti alan sorumlusu meslektaşımız Sinan Sertel’in genç yaşta antik kentte kazı çalışmaları sırasında rutin bitki temizliği yapıldığı sırada, ağaç kesildiği iddiaları üzerine çıkan tartışmanın devamında yaşanan saldırıda yaşamını yitirdiğini derin bir üzüntüyle öğrendik.

Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Meslektaşımızın bu kadar genç yaşta yaşama veda etmesi hepimizi derinden etkilemiştir. Kuşkusuz böyle bir olayın yaşanması son derece üzüntü vericidir. Arkeologlar kazı yaptıkları ören yerinin kültürel ve doğal varlıklarını korumaya kendini adamış insanlardır.

Bir arkeoloğun veya sanat tarihçinin kazı yaptığı alandaki ağaçları doğaya zarar vermek amacıyla kesmesi mümkün değildir.

Olympos Antik Kenti’nde yapılan bilimsel kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığının denetiminde ve Prof. Dr. Yelda Uçkan’ın başkanlığında gerçekleştirilmektedir.

Burada meydana gelen olay, tamamen resmi prosedür çerçevesinde Koruma Bölge Kurulunun kararı ve Kazı Başkanlığının bilgisi dâhilinde, her yıl rutin olarak İŞKUR üzerinden sağlanan işçilerle çalılık ve ağaçlık alanlara yönelik olarak yapılan ören yeri temizlik çalışması sırasında kendisini “çevreci” olarak nitelendiren S.P.’nin ve bir grup arkadaşının “çevreyi katlediyorsunuz!” diyerek alan sorumlusu Sinan Sertel ile tartışmasından kaynaklanmıştır.

Yaklaşık bir ay önce gerçekleşen tartışma sonrasında bu şahıs, sosyal medya üzerinden ören yerinde her yıl rutin olarak yapılan temizlik ve ıslah çalışmasını “doğa katliamı” olarak lanse edip, kendisine taraftar toplayarak insanları kazı başkanlığına karşı kışkırtmıştır.

19.05.2019 tarihinde ise saat 15.30 sıralarında Kemer’e bağlı Ulupınar Mahallesi Çıralı sahilinde bulunan kazı evine gelerek alan sorumlusu Sinan Sertel’i görüşme bahanesiyle dışarı çağırmıştır. Sahilde aralarında çıkan tartışma sonucu cebinden çıkardığı bıçağı meslektaşımız Sinan Sertel’in kalbine saplamıştır. S.P. olay yerinden kaçarken, Sinan Sertel ağır yaralanmıştır. Olayı görenlerin haber vermesi üzerine jandarma ve sağlık ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. İlk müdahalesi olay yerinde yapılan meslektaşımız Sinan Sertel, sağlık görevlilerince ambulansla hastaneye götürülürken, ne yazık ki yolda yaşamını yitirmiştir. Meslektaşımızı katleden katil, Jandarma tarafından suç aleti bıçakla beraber yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Bu menfur saldırıyı “bilim heyeti”ne yapılmış alçakça bir saldırı olarak değerlendiriyor, sebep olanları şiddetle lanetliyoruz.

Basına ve kamuoyuna duyurulur.

 

Arkeologlar Derneği Yönetim Kurulu

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar