Antik Likya Yolu yeniden düzenleniyor

Antik Likya Yolu yeniden düzenleniyor

Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve birçok antik kentten geçen tarihi Likya Yolu’na yeni rotalar eklenmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde toplantı gerçekleştirildi. İşaretlenip haritalanarak oluşturulmuş yaklaşık 500 kilometrelik bir yürüyüş yolu olan Likya Yolu, 1999 yılında Kate Clow tarafından hizmete açılmıştı.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, Antalya ve Muğla sınırları içerisinde, Antik Likya Kentlerini birbirine bağlayan mevcut rota üzerinde ve mevcut Likya Yolu isimli bu yol ile bağlantı kuracak, iklim ve coğrafi koşullar dikkate alınarak farklı mevsimlerde de kullanılabilecek mevcut rota dışındaki kültür varlıklarının tespitine ilişkin çalışma başlatıldı. Söz konusu tespit çalışmalarına 28 Mart’ta başlandı.

Açıklamanın tamamı:

Antalya ve Muğla İlleri sınırları içerisinde, Antik Likya Kentlerini birbirine bağlayan mevcut rota üzerinde ve mevcut Likya Yolu isimli bu yol ile bağlantı kuracak, iklim ve coğrafi koşullarda dikkate alınarak farklı mevsimlerde de kullanılabilecek mevcut rota dışındaki, Fethiye – Kayaköy – Ölüdeniz, Fethiye – Tlos – Choma, Kalkan – Nysa -Sütleğen – Choma, Finike – Limyra – Arykanda – Arneai – Podalia – Choma, Rhoadiapolis – İdebessos – Choma, Rhodiapolis – İdebessos – Kitanaura – Lykai hatlarında;

2863 sayılı Kanun kapsamında yer alan kültür varlığı niteliğindeki yolların, çevresindeki antik yerleşim alanlarıyla birlikte tespitine ilişkin işlemler ile alanda yürütülmesi planlanan proje ve önerilere ilişkin çalışmaların belirlenmesine yönelik Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda 22.03.2016 tarihinde toplantı gerçekleştirilmiştir.

Bu kapsamda söz konusu alanlarda yapılacak arazi çalışmalarının Genel Müdürlüğümüz, Antalya ve Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlükleri ile gerekmesi halinde ilgili Müze Müdürlüklerince etaplar halinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Tespit çalışmalarının ilk etabına 28.03.2016 tarihinde başlanılacaktır.


Benzer Haberler & Reklamlar