Antik çağın 4 ünlü heykeltıraşı anısına Hierapolis'den Hallikarnassos'a Saygı'

Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi, 23 Mayıs-22 Haziran tarihleri arasında, 17 anıt heykel ve 17 genç sanatçının eserlerinden oluşan Hierapolis'den Hallikarnassos'a Saygı' isimli sergiye ev sahipliği yapacak.

Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi, Antik Roma kentlerinin merkezindeki Pamukkale'de düzenlenen Uluslararası Heykel Kolonisi'nde hayat bulan 17 anıt heykel ve 17 genç sanatçının eserlerinden oluşan 'Hierapolis'ten Halikarnassos'a Saygı' isimli sergiye ev sahipliği yapacak.

Sergi, Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olan M.Ö. 4'üncü yüzyılda yapımı tamamlanan Kral Mausolos anıtının dört heykeltıraşı Skopas, Leokhares, Bryaksis ve Timotheos un anılarına saygı olarak düzenlenecek .

2400 yıllık sanat harikası M.Ö. 353 yılında ölen Kral Mausolos için Halikarnassos'un merkezinde kız kardeşi II. Artemisia tarafından yaptırılmıştır. Kral Mausolos için inşa edilen anıtmezar, teknolojisi, işçiliği, malzemesi ve sanat eserleri ile eşsiz kalmış ve Dünyanın Yedi Harikası arasında yer almıştı.

Hierapolis'den Hallikarnassos'a Saygı sergisi, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve sanatseverlerin katılımıyla 23 Mayıs 2019 Perşembe günü saat 19:00'da açılacak.

Prof. Dr. Kıymet Giray'ın küratörlüğünü yaptığı Hierapolis'ten Halikarnassos'a Saygı-Kömürcüoğlu Heykel Sergisi, 22 Haziran 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Tarih : 23 Mayıs 2019 (Perşembe)

Saat : 19:00

Yer : Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar