Ankara'nın UNESCO Dünya Miras Alanları ücretsiz e-kitap olarak yayınlandı

Ankara'nın UNESCO Dünya Miras Alanları ücretsiz e-kitap olarak yayınlandı

Başkentin UNECO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve yer alması için çaba sarf edilen kültürel ve arkeolojik alanları Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından "Ankara’nın Dünya Mirası: UNESCO Dünya Miras Alanları" adıyla kitaplaştırılarak, pdf halinde ücretsiz erişime açıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Başkentin UNECO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ya da alması gereken yapı ve alanlarına dikkat çekmek için “Ankara’nın Dünya Mirası: UNESCO Dünya Miras Alanları/World Heritage of Ankara: UNESCO World Heritage Sites” adlı kitabı hazırladı. Cumhuriyetin ve Ankara’nın başkent oluşunun 100’üncü yılı onuruna alanında uzman akademisyenlerle birlikte hazırlanan kitaba, Ankara Büyükşehir Belediyesinin resmi internet sitesinden- ulaşılabiliyor.

Kitapta; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Öcal Oğuz, Ankara Büyükşehir Belediyesi UNESCO Komisyonu adına Müge Cengizkan ile uzman ve akademisyenler Elvan Altan, Ela Alanyalı Aral, Ömür Bakırer, Tolga Bozkurt, Kadim Koç, Özgün Özçakır ve Işılay Tiarnagh Sheridan’ın her bir alanın önem ve değerlerini vurguladığı yazılar yer alıyor.

UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin Eylül 2023 tarihindeki toplantısında alınan kararla, Geçici Liste’de yer alan Ankara’dan 2 alan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hak kazandı. Antik Frigya’nın kültürel ve siyasi başkenti olan “Gordion” ilk olarak listeye girerken Anadolu'nun Ortaçağ Dönemi ahşap hipostil camileri içinde yer alan ve Ankara Kalesi’nin incelikli ahşap çatkı cami mimarlığına örnek oluşturan “Arslanhane Cami” de ikinci alan olarak listeye girmeye hak kazandı.

Ankara’nın Geçici Listesi’nde ise 3 kültürel ve doğa mirası alanı bulunuyor. Eşsiz bir doğal peyzaj alanı “Tuz Gölü Özel Doğa Koruma Alanı”; inancın mimari kanıtı olarak yaşayan “Hacı Bayram Cami ve Çevresi”, Osmanlı’nın iyi korunmuş tarihi İpekyolu yerleşimi “Beypazarı” listede yer alıyor.

Başkentin turizm potansiyeline sahip alanların tanıtıldığı Ankara’nın Dünya Mirası Kitabı’nda, Cumhuriyetin modern kentsel ve mimari mirası olan Atatürk Bulvarı’na yer verildi.

Kitaba erişim için bu linki kullanabilirsiniz


Benzer Haberler & Reklamlar