Ankara'da satılmak istenen takım yıldızlarını gösteren Küre-i Sema yakalandı

Ankara'da satılmak istenen takım yıldızlarını gösteren Küre-i Sema yakalandı

Osmanlı dönemine ait olduğu belirlenen, astronomik araştırmalarda, denizcilikte veya astrolojik kehanet amaçlı kullanıldığı tahmin edilen pirinçten yapılmış gökküre bir tarihi eser kaçakçısı tarafından satılmaya çalışılırken Ankara Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin operasyonu ile ele geçirildi.

Alınan bilgiye göre, Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, A.K'nin ikametinde sakladığı tarih eserleri satmaya çalıştığı bilgisine ulaştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda A.K'nin evine düzenlenen operasyonda, 28 sikke ile Osmanlı dönemine ait olduğu bildirilen, üzerinde insan ve hayvan figürleri, Arapça, Farsça ve henüz belirlenemeyen dillerde yazılar ve astrolojik şekillerin yer aldığı pirinç küre ele geçirildi.

Gözaltına alınan şüpheli A.K'nin üzerinde takım yıldızları bulunan Küre-i Sema'yı (gökküre) satmak istediği kaydedildi.

Zanlı, hakkında "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu"na muhalefetten yasal işlem yapılarak adliyeye sevk edildi.

Küre, incelenmek üzere Etnografya Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Müze uzmanları, yaptıkları inceleme sonucunda kürenin, Osmanlı dönemine ait olduğunu tespit etti.

Kürenin üzerindeki Arapça yazı

Astronomi araştırmaları için, denizcilikte yön bulma amacıyla ya da astrolojik kehanet küresi olarak kullanıldığı sanılan Küre-i Sema üzerindeki bazı Arapça ifadelerin, "Denizin enginliğinde gemi imdada yetişir, avantaj ise havadadır, hamdolsun suyun akışı gemiyi çeker, en çok hamdetmeyi gerektiren avantajlı işlerdir." anlamı taşıdığı bildirildi.

AA


Benzer Haberler & Reklamlar