Aizanoi arkeoloji kazıları sponsoru Gürok Grup'un hedefi turizm faaliyetlerini artırmak

Aizanoi arkeoloji kazıları sponsoru Gürok Grup'un hedefi turizm faaliyetlerini artırmak

Arkeoloji kazıları ve restorasyon çalışmalarının sürdüğü Aizanoi Antik Kenti'nde basın mensuplarına açıklamada bulunan Gürok Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat, mottolarının "Sınırsız düşün, cesur davran, iyi yap." olduğunu söyledi.

2012'de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilen Aizanoi Antik Kenti kazı çalışmaları, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPU) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülüyor. ,

2020 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu, Kütahya Valiliği, Kütahya Müze Müdürlüğü iş birliğiyle yürütülen arkeoloji kazılarının ve restorasyon çalışmalarının ana sponsorluğunu üstlenen Gürok Grup Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat, Aizanoi Antik Kenti'nde basın mensuplarına bugüne kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Esin Güral Argat, kazılarının sponsorluğunu üstlenirken nasıl bir misyonla harekete geçtiklerini şu sözlerle aktardı: “Gürok Grup olarak tüm faaliyetlerimizde ‘sınırsız düşün, cesur davran, iyi yap’ değerleriyle hareket ediyoruz. Her zaman daha sürdürülebilir bir gelecek için işimizi iyi yapmaya; hayata, doğaya ve ülkemize değer katmaya odaklanıyoruz. Kültürel mirasın korunmasını ve tanıtılmasını bu kapsamda değerlendiriyoruz. Kazandıklarını geri verme, Kütahya’yı yalnızca bir sanayi şehri değil, turistik ve kültürel zenginlikleriyle de tanınan bir şehir haline getirme vizyonuyla Aizanoi Antik Kenti kazılarını 2020 yılından bu yana destekliyoruz. Kalkınmanın tek koldan değil, her alanda potansiyelini gerçekleştirmekle mümkün olduğunun bilinciyle kültür ve sanata olan desteğimizi sürdüreceğiz. Dönemin yaşamına, kent kültürüne ışık tutan bu kazılar; kültürel miras ve Kütahya’nın turizm potansiyeli açısından da paha biçilemez bir değere sahip.”

Her yıl artan sayıda ziyaretçi ile Aizanoi ilgi görmeye devam ediyor

Her yıl artan sayısı yerli ve yabancı turistin Aizanoi’yi ziyaret ettiğini belirten Argat şöyle konuştu: “Gürok Grup olarak Aizanoi’yi tanıtma konusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızın meyvelerini verdiğini görüyoruz. 2023 yılında Aizanoi Antik Kenti’ni ziyaret eden kişi sayısı 2020 yılına göre yüzde 143.71’lik artışla 44 bin 842’ye ulaştı. Pandeminin de dahil olduğu 3 yıl gibi bir sürede bu denli artışı oldukça olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Kütahya’yı turistik ve kültürel zenginlikleriyle de tanınan bir marka şehir haline getirme vizyonuyla çalışmaya devam ediyoruz.”

2 bin öncesine ait eserler gün yüzüne çıkarıldı

M.Ö. 3 bine dayanan tarihi ve tiyatro, stadyum, agora ve Anadolu'daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, iki hamam, dünyanın ilk ticaret borsa binası, sütunlu cadde, Kocaçay üzerinde ikisi ayakta kalmış beş köprü, iki agora, gymnasium, Meter Steunene kutsal alanı, nekropoller, antik bir bent, su yolları ve kapı yapıları bulunuyor.

Aizanoi Antik Kenti kazı çalışmalarında bugüne kadar; 2 bin yıl öncesine ait, 2 metre 10 santim yüksekliğe sahip erkek heykelinin yanı sıra Yunan mitolojisinde aşk tanrısı olarak bilinen “Eros” ile şarap tanrısı “Dionysos” ve yarı tanrı “Herakles”in heykel başları gün yüzüne çıkarıldı. Kazılarda ayrıca Romalı kadınların kullandıkları farklı renklerde allık, farlar ve çok sayıda parfüm şişesi bulundu.

Adnan Erdoğan
Arkeolojikhaber.com 


Benzer Haberler & Reklamlar