Abgar Krallığı dönemine ait taban mozaiği bulundu

Abgar Krallığı dönemine ait taban mozaiği bulundu

Şanlıurfa'da tarihi Balıklıgöl yerleşkesi civarında yürütülen "Kale Eteği Projesi" kapsamındaki kazı çalışmalarında "Abgar Krallığı" dönemine ait olduğu tahmin edilen taban mozaiği bulundu.

ŞANLIURFA: Şanlıurfa'da tarihi Balıklıgöl yerleşkesi civarında yürütülen kazı çalışmalarında, "Abgar Krallığı" dönemine ait taban mozaiği gün yüzüne çıkarıldı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince 6 yıldan bu yana 45 dönümlük arazi üzerinde yürütülen "Kale Eteği Projesi" kapsamındaki kazı çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar Roma Dönemine aite 80'e yakın kaya mezarının restore edildiği alanda "Abgar Krallığı" dönemine ait olduğu belirtilen 5 taban mozaiğine rastlandı. Söz konusu mozaikler, restorasyon çalışmalarının ardından müzede sergilenecek.

Taban mozaiklerinde Süryanice yazıtlar ve ince işlemelerin olduğu bildirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, yaptığı açıklamada, Şanlıurfa'nın medeniyetler şehri olduğunu ve her yerde bir ize rastlanıldığını belirtti.

Kazı çalışmalarında elde edilen bulguların önemine vurgu yapan Çiftçi, şunları kaydetti:

"Kazı çalışmalarımızda Roma dönemine ait mezarlar temizleniyor, bunların kazı çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalar esnasında çok önemli mozaiklere rastladık, kaya mezarların tabanına işlenmiş şekilde Kral Abgar dönemine ait yepyeni mozaikler çıktı. Bu, Şanlıurfamız için çok önemli bir zenginlik. Yine özellikle mezarların giriş kapılarında o medeniyetlerin kültürlerini yansıtan bulgular var. Arkeologlar tarafında çalışmalar hassas bir şekilde yürütülüyor. Burada çıkan eserlerin tamamı söz konusu kaya mezarlarda sergilenecek, hem dışarıdan gelen misafirlerimiz hem de hemşehrilerimiz bunları görebilecekler. Şanlıurfa'nın çok zengin bir kültüre ev sahipliğini yaptığını biliyoruz, dolayısıyla her döneme ait eserler buluyoruz. Bu zenginliği ortaya çıkaracağız ve bu turizme önemli katkı sağlayacaktır, bu mekanları gözümüz gibi koruyacağız, restorasyonunu yapacağız, turizme açacağız."

Kral 5. Abgar

Tarihi kayıtlarda ve Abgar efsanesinde, 5. Abgar Ukkama'nın ilk Hristiyan kral olduğu ve Edessa Bölgesi'nde (Şanlıurfa) hüküm sürdüğü Hazreti İsa'nın tebliğinden hemen sonra bu dini kabul ettiği belirtiliyor.

Cüzzam hastalığına yakalanan ve bu nedenle oldukça acı çeken 5. Abgar'ın, Hazreti İsa'nın gönderdiği mucizevi mendil sayesinde iyileştiği rivayet ediliyor.


AA Halil Fidan 

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar