10 Eserimiz daha UNESCO geçici listesinde

10 Eserimiz daha UNESCO geçici listesinde

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne Türkiye'den 10 yeni alan eklendi. İşte listeye eklenen tarihi eserler:

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne Sultan II. Bayezid Külliyesi (Edirne) Bodrum Kalesi (Muğla), Sivrihisar Ulu Camisi (Eskişehir), Hacı Bayram Cami ve çevresindeki tarihi alanlar (Ankara), Nuruosmaniye Külliyesi (İstanbul), Malabadi Köprüsü (Diyarbakır), Van Kalesi (Van), Kibyra Antik Kenti (Burdur), Yivli Minare (Antalya), Kızılırmak Deltası kuş cenneti (Samsun) kayıt edildi.

Yeni eklenen alanlarla birlikte Türkiye'den UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde 70 yer bulunuyor.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne Türkiye'den 10 yeni alanın kayıt edildiğini söyledi.

Nisan ayında alınan kararın UNESCO tarafından yeni açıklandığını ifade eden Oğuz, "Şu anda Türkiye'nin 70 kültürel ve doğal mirası UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne yer alıyor, bu rakam dünyada geçici listede en fazla doğal ve kültürel mirası olan ülke konumuna getirdi. Geçici listeye alınmadan, UNESCO listesine önerilmesi mümkün olmuyor. Bu sürecin yaşanması bu sene listeye alınanlar için önemli ve sevindirici." dedi.

UNESCO'nun geçici ve kalıcı listelerinde yer alan eser ve alanların turizm konusunda hareketlendiğine vurgu yapan Prof. Dr. Oğuz, şunları kaydetti:

"UNESCO kültürel mirası ve doğal mirası korumak isteyen ve bunu yaparken de belli bir standart içerisinde yapan, insanlığın ortak mirası olduğu vurgusunu öne çıkaran, gelecek kuşaklar için korumak isteyen, üstün evrensel değerini öne çıkaran bir kuruluş. Üstün evrensel değerde 'fevkalade, mükemmel, insanlık için önemli, görülmesi, ziyaret edilmesi gereken, tavsiye edilen bir eser' anlamına geliyor. UNESCO hassasiyetini bilenler, hem kalıcı hem de geçici listedeki eserleri görme arzusu taşıyacaklardır. Turizm destinasyonu anlamında bir hareketlilik söz konusu olacaktır."

 Salih Baran - AA


Benzer Haberler & Reklamlar