British Museum Haberleri

Rosetta Taşı 220 yıl önce bugün keşfedilmişti

Rosetta Taşı 220 yıl önce bugün keşfedilmişti

Hiyeroglif yazı dilinin şifresini kırmayı sağlayan çok dilli yazıt Rosetta Taşı, 15 Temmuz 1799'da dönemin Fransa İmparatoru Napolyon Bonaparte'ın askerleri Mısır'ın Reşid kasabası yakınlarında bulunmuştu.

İngiliz Müzesi, Yunanistanın Elgin Mermerleri talebine soğuk bakıyor

İngiliz Müzesi, Yunanistan'ın Elgin Mermerleri talebine soğuk bakıyor

British Museum’un Alman başkanı Hartwich Fischer, Parthenon heykellerinin Yunanistan’a iadesini veya ödünç verilmesinin mümkün olmadığını söyledi ve İngiltere’nin İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn’in "Başbakan olursak heykelleri Atina’ya iade…

Antik Mısırda üretilen renkli çocuk çorabı yeni teknikle incelendi

Antik Mısır'da üretilen renkli çocuk çorabı yeni teknikle incelendi

Yeni geliştirilen teknikle, arkeolojik alanlarda bulunan yıpranmış tekstil ürünlerini zedelemeden incelenebilecek. British Museum'da sergilenen ve dönemine göre şıklığı ile dikkat çeken 1700 yıllık rengarenk çorabın, farklı renkler oluşturmak için…

İngilterede bir tarlada bulunan defineyi müze satın alacak

İngiltere'de bir tarlada bulunan defineyi müze satın alacak

Bronz çağ hazinesi olarak adlandırılan yüzlerce tarihi eser Norfolk'ta bir tarlada çiftçiyle anlaşarak izinli arama yapan bir hazine avcısı tarafından keşfedildi. British Müzesi tarihi eserleri defineci ve çiftçiden satın alacak.

Bir garip çalıntı tarihi eser davası!

Bir garip çalıntı tarihi eser davası!

Genelde ülkeler tarihi eser ve arkeoloji hazinelerini çaldığı için galeri ve müzayede evlerine dava açarlar ama bu kez tersi oldu. Bir müzayede evi bir ülkeye antik eser için dava açtı.

Halikarnas Mozolesi yerinde yok ama ziyaretçisi çok

Halikarnas Mozolesi yerinde yok ama ziyaretçisi çok

Dünyanın 7 harikasından biri olarak gösterilen ve 1857'de İngiltere'ye kaçırılan 2 bin yıllık Halikarnas Mozolesi'nin Bodrum'daki kalıntılarını, yılın ilk çeyreğinde 3 bin 500 kişi ziyaret etti.

Dünyada bilinen ilk süper kahraman: Gılgamış

Dünyada bilinen ilk süper kahraman: Gılgamış

Kendi kendini yetiştiren araştırmacı George Smith, British Museum’daki kırık kil tabletlerden Gılgamış Destanı’nın parçalarını bir araya getirmeyi başarmıştı.

Koç Üniversitesi Taş Yerinde Ağırdır çalıştayı düzenliyor

Koç Üniversitesi Taş Yerinde Ağırdır çalıştayı düzenliyor

Koç Üniversitesi, British Museum Konservasyon Bölümü ve International Training Programme iş birliğiyle 29-30 Eylül'de Beyoğlu'ndaki ANAMED binasında "Taş Yerinde Ağırdır: Akdeniz Ülkeleri Çerçevesinde Ağır Tarihi Objelerin İn-Situ Korunması,…

İsrailde 2 bin yıllık nadir sikke bulundu

İsrail'de 2 bin yıllık nadir sikke bulundu

British Museum’da sergilenen tek altın sikkenin benzeri İsrail’de bulundu. İsrailli bir yürüyüşçü tarafından tesadüfen bulunan bu nadir sikke, şimdiye kadar bulunan, türünün ikinci örneği olma özelliğini taşıyor.