British Museum Haberleri

British Museumda grev nedeniyle bazı bölümler ziyarete kapatıldı

British Museum'da grev nedeniyle bazı bölümler ziyarete kapatıldı

İngiltere'de dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahip olan British Museum çalışanlarının, maaş artışı konusunda yaşadıkları anlaşmazlık üzerine bir haftalık greve gitmesi nedeniyle müzede bazı galeriler kapatılırken, bazı etkinlikler iptal…

British Museum çalışanları greve başladı

British Museum çalışanları greve başladı

Dünyanın arkeolojik eserleri bünyesinde barındıran sayılı müzelerinden British Museum çalışanları, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle 1 haftalık greve gitti.

İngiltere Elgin Mermerlerinin iadesi için ışık yakmıyor

İngiltere Elgin Mermerlerinin iadesi için ışık yakmıyor

Birleşik Krallık Sözcüsi, İngiltere'nin Parthenon heykellerine ilişkin tutumu değişmedi. Bunlar, British Museum'un yasal sorumluluğu altında, ticaret anlaşması müzakerelerimiz kapsamında tartışma konusu edilemez, dedi.

Birch bark tar was used in early medieval England

Birch bark tar was used in early medieval England

Was the birch bark tar continuity of tradition or technological revival? Scientists from the University of Bristol and the British Museum, in collaboration with Oxford Archaeology East and Canterbury Archaeological Trust, have, for the first time,…

Rosetta Taşı 220 yıl önce bugün keşfedilmişti

Rosetta Taşı 220 yıl önce bugün keşfedilmişti

Hiyeroglif yazı dilinin şifresini kırmayı sağlayan çok dilli yazıt Rosetta Taşı, 15 Temmuz 1799'da dönemin Fransa İmparatoru Napolyon Bonaparte'ın askerleri Mısır'ın Reşid kasabası yakınlarında bulunmuştu.

İngiliz Müzesi, Yunanistanın Elgin Mermerleri talebine soğuk bakıyor

İngiliz Müzesi, Yunanistan'ın Elgin Mermerleri talebine soğuk bakıyor

British Museum’un Alman başkanı Hartwich Fischer, Parthenon heykellerinin Yunanistan’a iadesini veya ödünç verilmesinin mümkün olmadığını söyledi ve İngiltere’nin İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn’in "Başbakan olursak heykelleri Atina’ya iade…

Antik Mısırda üretilen renkli çocuk çorabı yeni teknikle incelendi

Antik Mısır'da üretilen renkli çocuk çorabı yeni teknikle incelendi

Yeni geliştirilen teknikle, arkeolojik alanlarda bulunan yıpranmış tekstil ürünlerini zedelemeden incelenebilecek. British Museum'da sergilenen ve dönemine göre şıklığı ile dikkat çeken 1700 yıllık rengarenk çorabın, farklı renkler oluşturmak için…

İngilterede bir tarlada bulunan defineyi müze satın alacak

İngiltere'de bir tarlada bulunan defineyi müze satın alacak

Bronz çağ hazinesi olarak adlandırılan yüzlerce tarihi eser Norfolk'ta bir tarlada çiftçiyle anlaşarak izinli arama yapan bir hazine avcısı tarafından keşfedildi. British Müzesi tarihi eserleri defineci ve çiftçiden satın alacak.

Bir garip çalıntı tarihi eser davası!

Bir garip çalıntı tarihi eser davası!

Genelde ülkeler tarihi eser ve arkeoloji hazinelerini çaldığı için galeri ve müzayede evlerine dava açarlar ama bu kez tersi oldu. Bir müzayede evi bir ülkeye antik eser için dava açtı.

Halikarnas Mozolesi yerinde yok ama ziyaretçisi çok

Halikarnas Mozolesi yerinde yok ama ziyaretçisi çok

Dünyanın 7 harikasından biri olarak gösterilen ve 1857'de İngiltere'ye kaçırılan 2 bin yıllık Halikarnas Mozolesi'nin Bodrum'daki kalıntılarını, yılın ilk çeyreğinde 3 bin 500 kişi ziyaret etti.