Müzeler

Arkeolojik sit alanı etrafında yaşayanlara eğitim önerisi

Arkeolojik sit alanı etrafında yaşayanlara eğitim önerisi

TBMM Kültür Varlıklarını Araştırma Komisyonu, vatandaşların ilgisini artırmak amacıyla müze ve ören yerlerine girişlerin ücretsiz hale getirilmesini istediği raporda; korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarının etrafında yaşayan vatandaşlara…

Troya Tarihi Milli Parkına yatırım yapılacak

Troya Tarihi Milli Parkı'na yatırım yapılacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün koruması altındaki Troya Tarihi Milli Parkı'nın yapılacak yeni yatırımlarla yeniden canlandırılması hedefleniyor.

Kilitbahir Kalesi kale müzeye dönüştürüldü

Kilitbahir Kalesi kale müzeye dönüştürüldü

Kalenin içine hiperrealist silikon ve balmumundan yapılan 8 heykel, "Yektir Allah" şeklinde seslendirme özelliği bulunan poliüretandan 5 heykel ile aynı malzemeden yapılan 2 topbaşı heykel yerleştirildi.

Müze ve sanat galerileri için yeni teknoloji: RFID

Müze ve sanat galerileri için yeni teknoloji: RFID

RFID sisteminin; görüntüleme cihazları ve diğer güvenlik sistemleriyle tam entegre çalışarak hem uçtan uca güvenlik sağladığı hem de sayım işlemlerini çok daha basit hâle getirdiği iddia ediliyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesindeki 5 Greko-Romen heykeli

İstanbul Arkeoloji Müzesindeki 5 Greko-Romen heykeli

Sanat tarihçisi Asena Zeynep Altıntaşlı, pek çok uygarlığa ait eserleri içinde barındıran İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin, Yunan ve Roma Uygarlıklarından günümüze gelen sanat eserlerinde 5 tanesini Arkeopolis.com'a değerlendirdi. Sizler için…

5 asırlık Kuran-ı Kerim Türkiyeye iade edilecek

5 asırlık Kur'an-ı Kerim Türkiye'ye iade edilecek

Müzayedede satılmak istenen Mustafa Dede’nin tarihî Mushaf’ı da Türkiye'ye iade edilecek. 16. yüzyılda sülüs hattı ile yazılan Kur’ân-ı kerim Londra’da Christie’s Müzayede Evi’nden ülkeye getirilecek.

Safranbolunun Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu'nun Kent Tarihi Müzesi

Kentin kültürel, tarihsel ve sosyal zenginliğinin tanıtılması açısından birçok belge, eşya, görsel malzemenin sergilendiği müzeyi, geçen yıl 34 bin 435 kişi, 11 yılda ise 450 bin kişi ziyaret etti.