Uluslararası Arslantepe Arkeoloji Sempozyumu 4-6 Ekimde

Uluslararası Arslantepe Arkeoloji Sempozyumu 4-6 Ekimde

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası geçici listesindeki Malatya Arslantepe Höyüğü ile ilgili olarak Uluslararası Arslantepe Arkeoloji Sempozyumu planlanıyor.

Halen kazıların İtalyan Roma La Sapienza Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcella Frangipane tarafından sürdürülen Arslantepe’nin daha iyi tanıtımı ve tarihsel zenginliğinin daha çok bilinir kılmak amacıyla Malatya Valiliği kültür ve Turizm İl Müdürlüğü,  Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, İnönü Üniversitesi, Roma La Sapienza Üniversitesi, Battalgazi  Belediyesi ve İtalyan kültür Merkezi’nin işbirliği ile 4-6 Ekim 2018 tarihleri arasında 1. Uluslararası Arslantepe Arkeoloji Sempozyumu düzenlenecek.

Anadolu’da ilk kurulan kent devleti olma özelliğinin yanında, yine bilinen en eski saraya sahip olan Arslantepe Höyüğü için düzenlenecek olan 1. Uluslararası Arslantepe Arkeoloji Sempozyumu için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Sempozyuma Roma La Sapienza Üniversitesi’nden akademisyenlerin yanında İtalya Büyükelçiliğinden de katılımın olacağı öğrenildi. Sempozyuma arkeoloji ve kazı alanında bilimsel çalışmalara sahip olan Türkiye’deki üniversitelerden çok sayıda bilim adamının da katılımının sağlanacağı kaydedildi.

Burhan Karaduman  - Yeni Malatya Gazetesi


Benzer Haberler & Reklamlar