Trans Adriyatik Boru Hattı'na arkeoloji molası!

Trans Adriyatik Boru Hattı'na arkeoloji molası!

Trans Adriyatik Boru Hattı Projesi çerçevesinde yapılan kazılar sırasında Arkeolojik alan keşfedildi.

Yetkili şirketin açıklamasına göre, Trans Adriyatik Boru Hattı projesinin Arnavutluk ayağında geçtiğimiz gün bir arkeolojik yerleşim alanı kalıntısına rastlandı.

Doğu Arnavutluk’ta yapılan keşif sonrasında boru hattı çalışmaları arkeolojik alanda incelemeler yapılabilmesi adına durduruldu.

Arnavutluk’un doğusunda bulunan Turan isimli köyde bulunan yerleşimden çok sayıda seramik bulundu. Araştırmacıların söylediği kadarıyla buluntular, Erken Demir çağından Roma dönemine kadar uzanmakta.

Şirket, boru hattının güzergahının ortaya çıkan yerleşim nedeniyle değişebileceğini söylüyor. Bölgede araştırma yürütmesi adına yaklaşık olarak 30 arkeoloğun bulunduğu bir ekip oluşturularak çalışmalara başlandı.

Arnavutluk, küçük siyasi sınırlar içerisinde bulunsa da köklü bir tarihin üzerinde kurulmuş bir ülke. Arkeolojik araştırmaların oldukça az olduğu ülke sınırları içerisinde eski çağlarda yoğun bir yerleşimin olduğu düşünülüyor.

Trans Adriyatik Boru Hattı projesi Azerbaycan’dan başlayarak Türkiye sınırları içerisinden de geçerek Adriyatik denizinden İtalya’ya ulaşacak. 2019’da bitmesi planlanan boru hattının Türkiye ayağında da pek çok arkeolog bu projede yer aldı. Yapılan yüzey araştırmaları sırasında pek çok tarihi eser ve alan kayıtlara geçti.

Bu tip dev projelerde yürütülen arkeolojik araştırmaların geçerliliği ve etkili bir şekilde yapılıp yapılmadığı ise oldukça tartışmalı bir konu. Pek çok şehir ve alanı oldukça geniş bir şekilde kapsayan bu çalışmada, tarihi alanların saptanması için arkeologlar çalıştırılıyor olsa dahi bu sayının öngörülen tarihi alanlar düşünüldüğünde hiçbir zaman yeterli sayıda olmadığı da bir gerçek.

Tolunay Bayram - Arkeofili.com (Phys.org'dan çeviri)

 

arkeoloji, arkeoloji haber, arkeoloji haberleri


Benzer Haberler & Reklamlar