Terracotta Ordusu'nun kaşifi Çinli arkeolog Shi Xingbang öldü

Terracotta Ordusu'nun kaşifi Çinli arkeolog Shi Xingbang öldü

Çin'in en büyük arkeolojik keşfi Terracotta Ordusu'nun bulunmasında önemli rol oynayan Çinli arkeolog Shi Xingbang, 99 yaşında öldü.

Terracotta Savaşçıları’nın bulunmasında rol oynayan Çinli arkeolog Shi Xingbang, 99 yaşında öldü.

Çin’in duayen arkeoloğu Shi Xingbang, 1953 yılında Çin’in ilk Neolitik Dönem Banpo Köyü’nü keşfetmesi akademik dünya da tanınmasını sağladı.

Shi Xingbang’in keşfettiği Banpo Köyü, Sarı Nehir çevresinde var olan Yangshao kültürüne (M. Ö. 5.000 – 3.000 civarı) ait olduğu düşünülmektedir. Köy, Çin’deki yerleşik tarımın ilk örneği olarak kabul edildi.

Ünlü Qin Shihuang Mozolesi’nin kazısının düzenlenmesinde de etkin rol oynayan Shi, 2003 yılında mozolenin çıkarıldığı bölgede inşası başlayan barajın tamamlanmadan önce Üç Boğaz bölgesinin arkeolojik araştırmasının bir bölümünde de yer aldı.

Shi Xingbang kimdir?

Shi, Ekim 1923’te Çin’in kuzeybatısındaki Shaanxi eyaletinde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Shi, İkinci Çin-Japon Savaşı sırasında ortaokula başladı.

1949’da üniversiteden mezun olduğunda Komünist Parti’de Çin İç Savaşı’nı kazanmıştı.

Mezun olduktan sonra, Shi 1950’de çalışmaya başladı ve sonraki 40 yılı aşkın bir süre arkeolog olarak devlet arkeoloji bölümlerinde çalıştı.

Baş arkeolog ve kendi eyaletindeki Shaanxi İl Arkeoloji Enstitüsü’nün müdürü oldu.

1984 yılında Komünist Parti’ye katıldı ve 1988-1993 yılları arasında 7. Ulusal Halk Kongresi sırasında parti temsilcisi olarak görev yaptı ve ardından emekli oldu.

Shi, hayatının çoğunu arkeolojiye adadı, ancak Kültür Devrimi sırasında 1966-1976 yılları arasında çalışmasına izin verilmedi.

Leman Altuntaş - Arkeonews.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar