Tarihçi Prof. Dr. Mustafa Kafalı vefat etti

Tarihçi Prof. Dr. Mustafa Kafalı vefat etti

Nihal Atsız'ın öğrencisi olan Türk tarihi alanında önemli çalışmaları bulunan Prof. Dr. Mustafa Kafalı, 85 yaşında vefat etti

Genel Türk tarihi ve kültürü alanlarındaki çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Mustafa Kafalı, bugün akşam saatlerinde Ankara'da hayatını kaybetti.

Kafalı'nın cenazesinin 30 Ağustos Cuma günü, cuma namazını takiben Kocatepe Camisi'nden kaldırılacağı ve Gölbaşı ilçesinde toprağa verilecek.

Prof. Dr. Mustafa Kafalı, kimdir?

Konya’da 1934’te dünyaya gelen Kafalı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümündeki yüksek lisansının ardından 1960’ta İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin Umumî Türk Tarihi Kürsüsüne asistan olarak girdi.

“Ötemiş Hacı’ya Göre Cuci Ulusu’nun Tarihi” adlı tezi ile 1965’te doktor ünvanını alan Kafalı, 1971-1972 yılları arasında üniversite kontenjanıyla Birleşik Krallık, Londra’ya giderek araştırmalar yaptı. Ülkeye dönüşünde tamamladığı “Altın-Orda Hanlığı’nda Sayın Han Sülâlesi Devri (1227-1360)” adlı tezi ile 1973’te doçentlik unvanını aldı.

Türk Tarihi Kürsüsünde 1974’ten itibaren Altın Ordu, İlhanlılar ve Çağatay Hanlıkları, Emir Timur ve Timurlular tarihi, ayrıca Tarih Metodu dersleri verdi, kaynaklar ve Osmanlı Türkçesi metinleri üzerine seminer çalışmaları yaptı.

“Altın Orda Hanlığının Kuruluş ve Yükseliş Devirleri” adlı 1977’de kaleme aldığı eseri en tanınan çalışmalarından biri oldu.

Irak’ta, Bağdat Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde 1975-1977 yılları arasında davetli öğretim üyesi olarak ders veren Kafalı, profesörlük takdim tezi olarak sunduğu “Çağatay Hanlığı (1227-1345)” adlı eseriyle 1982’de bu unvanı aldı.Merhum Kafalı, aynı zamanda Türk Ocakları ve Türk Tarih Kurumu (TTK) üyesiydi.


Benzer Haberler & Reklamlar