Rusya’da bulunan tek bacaklı adam Napolyon'un generali Gudin olabilir

Rusya’da bulunan tek bacaklı adam Napolyon'un generali Gudin olabilir

Rusya’da bir dans pistinin altında Napolyon’un yaklaşık 200 yüzyıl önce top mermisi ile öldürülen tek bacaklı generalinin kalıntılarının bulunduğu tahmin ediliyor. Arkeologlar, pistin altındaki tabutta bulunan iskeletin sol bacağının olmadığını ve sağ bacağının da yaralı olduğunu tespit etti.

Orgeneral Charles Etienne Gudin, 1812’de Fransa’nın başarısız Rusya işgali sırasında Napolyon’la birlikte savaştı. Bu yılın Temmuz ayında ise, Fransız ve Rus arkeologlardan oluşan uluslararası bir ekip, Moskova’nın yaklaşık 400 kilometre batısındaki bir şehir olan Smolensk’te bu kişinin kalıntılarını keşfetti.

22 Ağustos 1812’de 44 yaşında öldükten sonra Gudin yıldız muamelesi gördü. İsmi Paris’teki Arc de Triomphe’ye (Zafer Takı) yazıldı, büstü Versailles Sarayı’na yerleştirildi, bir Paris sokağı onun ismini aldı ve duygusal bir jest olarak kalbi vücudundan çıkarıldı ve Paris’teki Père Lachaise Mezarlığı’nda bir şapel içine yerleştirildi.

Araştırmacılar, birkaç ipucundan yola çıkarak, dans pistinin altında buldukları iskeletin çocukluktan beri Napolyon’u tanıyan Gudin’e ait olduğunu öne sürüyor. Her iki adam da Fransa’nın Champagne bölgesinde, Brienne’deki Askeri Okul’a devam etmişti. Gudin’in ölümünü duyduktan sonra Napolyon’un ağladığı ve arkadaşının adının Arc de Triomphe’ye kazınmasını emrettiği bildiriliyor.

1812 Rus işgali notuna ait kayıtlar, Gudin’in savaş alanı yaralanmalarının onun sol bacağının diz altından kesilmesini gerektirdiğini gösteriyor.

Arkeologlara göre gerçekten de dans pistinin altında bulunan tabuttaki iskeletin sol bacağı yoktu ve sağ bacağında yaralandığını gösteren kanıtlar vardı. Bu detaylar kayıtlarda belirtilenler ile benzerdi.

Dahası, ekibin ortaya çıkardığı kalıntıların hem Fransız Devrimci hem de Napolyon savaşlarını tecrübe etmiş bir asker ve bir aristokrata ait olması “yüksek olasılıkla” idi.

Arkeoloji kazılarında çalışan Fransa’dan tarihçi ve arkeolog Pierre Malinovsky, “Bu sadece benim için değil, her iki ülke için de tarihi bir an diye düşünüyorum. Napolyon onu canlı gören en son insanlardan biriydi, ki bu çok önemli ve bulduğumuz kişi, Napolyon dönemine ait ilk general.” diyor.

Generalin soyundan gelen insanlar şu anda bilindiği için, araştırmacılar iskeletin DNA’sını test etmeyi planlıyor. Bu şekilde, kalıntıların Gudin’e ait olup olmadığını kesin olarak söyleyebilecekler.

Live Science. 12 Temmuz 2019 (Çeviri: Erman Ertuğrul - Arkeofili.com)


Benzer Haberler & Reklamlar