Paşabahçe, Camda Dünya Mirası serisine Likya mofiflerini ekledi

Paşabahçe, Camda Dünya Mirası serisine Likya mofiflerini ekledi

Likya Uygarlığı’nın önemli antik kentlerinden Myra'ya ait desenler, Myra Antik Vazo ile Paşabahçe Mağazaları tarafından cam ve tarih tutkunlarının beğenisine sunuluyor.

Türkiye’nin tarihi ve kültürel varlıklarına yer verilen ‘Camda Dünya Mirası’ koleksiyonu tarih ve sanatseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Paşabahçe Mağazaları’nın, evrensel dünya mirasına sahip çıkacak bilinci oluşturmak, çeşitli sebeplerle bozulan, yok olan kültürel ve tarihi değerleri yaşatmak ve daha geniş kitlelere tanıtılabilmek amacıyla tasarladığı ‘Camda Dünya Mirası’ koleksiyonu, birçok kültürün izlerini taşıyor.

UNESCO tarafından 2009 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Likya Uygarlığı’nın antik kentlerinden Myra’dan esinlenerek tasarlanan Myra Antik Vazo'nun üzerine, Demre’de bulunan kaya mezarları ve antik kentin girişinde yer alan masklar dekorlandı.

El imalatı opal vizon camdan üretilen, üzerindeki desenlerin tümü el işçiliği ile altın ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanan Myra Antik Vazo, sınırlı sayıda üretimiyle koleksiyondaki yerini aldı.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar