Papirüse yazılı Merer Günlüğünde ne yazdığı merak konusu oldu

Papirüse yazılı Merer Günlüğünde ne yazdığı merak konusu oldu

ATV'de Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında Murat Yıldırım, 125 bin liralık soruda "Yaklaşık 4500 yıl önce yazılan ve keşfedilmiş en eski papirüs olan Merer Günlüğü'nde ne anlatılır?" diye sordu. Cevabı doğru tahmin eden yarışmacı çekilirken izleyiciler internnete papirüsün metninde ne yazdığını araştırdılar?

Yaklaşık 4500 yıl önce yazılan ve keşfedilmiş en eski papirüs olan Merer Günlüğü'nde ne anlatılır?

A- Ekmek pişirme yöntemleri B- İnşaat işçilerinin günlük hayatı C- Nil'den çıkarılan kabuklu hayvanlar D- Çocuk yetiştirme yöntemleri

Bu soru  22 Eylül Cumartesi akşamı ATV ekranlarında yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster adlı bilgi yarışmasının yarışmacılardan Bülent Usta'ya sorulan 125 bin liralık soruydu. Arkeoloji meraklılarının çoğu sorunun cevabını biliyordu. Ama o an ekran başında olup konuyu bilmeyenler daha yarışma sürerken internete dalarak papirüs metninde tam olarak ne yazdığını araştırdılar.

Merer Günlüğü olarak adlandırılan Papirüste yazılanları bu linki tıklayarak görebilirsiniz

Yarışmacı Bülent usta bir önceki soruya kadar iyi bir performans sergilemiş ve 3 joker hakkını korumayı başarmıştı. Ancak 30 ve 60 binlik sorularda jokerlerini kullanmak zorunda kldı.

"Hangisi saz şairlerinin aruz ölçüsü ile yazdığı bir şiir türüdür?" şeklindeki 30 bin lira değerindeki soruda yarışmacı telefonla joker hakkını kullandı ve eşini aradı.

A : Satranç B : Dama C : Tavla D : Beştaş

Telefon jokeri olan eşi Cevabın A şıkkı olduğunu söyledi ve Bülent 30.000 tl kazanmış oldu. Bir sonraki soru daha çetindi:

60.000 TL değerindeki "Çevredeki diğer bal arılarının da saldırganlaşmasına sebep olan ve bal arısı iğnesinden salgılanan “feromon” maddesi hangisi gibi kokmaktadır?"

A : Muz B : Şeftali C : Gül D : Lavanta

sorusunda hiç bir fikri olamayan Bülent Usta önce yüzde elli hakkını, daha sonra çift cevap jokerini kullandı. Cevap muzdu ve yarışmacı bilemediği halde jokerleri sayesinde 60 bin tl kazanmayı başardı.

Cevap A yarışmacı bu soruda önce yarı yarıya daha sonra da iki şık hakkını kullandı

125.000 tl değerindeki sorusu ise "Yaklaşık 4500 yıl önce yazılan ve keşfedilmiş en eski papürüs olan Merer Günlüğü’nde ne anlatılır?

A : Ekmek pişirme yöntemleri B : İnşaat işçilerinin günlük hayatı C : Nil’den çıkan kabuklu hayvanlar D : Çocuk yetiştirme yöntemleri" şeklindeydi.

Yarışmacı Bülent Usta sorunun cevabını bilmiyordu ama B şıkkı inşaat işçilerinin günlük hayatı olabilir dedi. Fakat Bülent Bey kazandığı 60 bini riske etmemek için  bu soruda çekildi. Çekildikten soran devam etseydim b şıkkı derdim diyerek 125.000 tl kazanmayı kaçırmış oldu.

Ancak "Yaklaşık 4500 yıl önce yazılan ve keşfedilmiş en eski papirüs olan Merer Günlüğü'nde ne anlatılır?" sorusunun cevabı kadar, papirüsün metninde tam olarak ne yazdığını merak edenler de az değildi. İnternetteki arama motorlarıi bir anda "Merer Günlüğü'nde ne anlatılıyor" ve "Merer Günlüğü tam metni" arayanlarla doldu...

Bu durum insanların ilgileri uyandırıldığında Tarih ve Arkeolojinin ne kadar popüler olabileceğinin kanıtıydı. Popüler programlarda benzer şekilde ilgi uyandırıcı sorular ve bilgilerle insanların tarih ve arkeolojiyi daha fazla sevmelerinin mümkün olacağı bu şekilde bir kez daha anlaşıldı.

BİR DİĞER TARİH SORUSU İLK ROMA İMPARATORU İDİ

Bir sonraki yarışmacı olan Galatasaray Üniversitesi fizik bölümünde okuyan Samet Bey'in 30 bin Lira değerindeki sorusu ise "İlk roma imparatoru kimdir?" oldu.

Cevap seçenekleri şunlardı.

A : Commodus
B : Augustus
C : Marcus Aurelis
D : Julius Caesar

Yarışmacı bu soruda çift joker hakkını kullandı ve B Augustus diyerek ilk seferde doğru cevabı bildi.

Bu soru da izleyecilerden yoğun ilgi gördü ve "Augustus" kimdir aramaları yapıldı.

arkeolojikhaber.com

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar