Manisa'da definecilerin satmak istediği 2200 yıllık mozaik korumaya alındı

Manisa'da definecilerin satmak istediği 2200 yıllık mozaik korumaya alındı

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde bir tarlada Roma dönemine ait yaklaşık 2 bin 200 yıllık mozaiği satmaya çalışan 5 defineciden 3'ü tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, jandarma ekipleri, Alibeyli Mahallesi'nde sit alanındaki bir tarlada bir grubun mozaik bulduğu ihbarı üzerine çalışma başlattı.

İhbarı yapan kişi; tarla sahibinin de arasında bulunduğu definecilerin, yabancı bir iş adamı ile mozaiği satmak üzere pazarlık yaptığı ve teklif edilen rakamın yaklaşık 4 katını istediğini belirtti.

İhbar üzerine kaçak kazı yapılan bölgeye operasyon düzenleyen jandarma ekipleri, üzerinde çeşitli hayvan motifleri ile yazıların yer aldığı Roma dönemine ait 2 bin 200 yıllık olduğu değerlendirilen yaklaşık 50 metrekare büyüklüğündeki mozaiği belirtilen tarlada buldu.

Mozaiğin bulunduğu bölge korumaya alınırken, olayla ilgili M.Ö. (21), İ.Ö. (47), D.A. (55), B.Ö. (24) ve H.İ.Ö. (43) gözaltına alındı.

Jandarmadaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden M.Ö, İ.Ö. ve D.A. çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı. B.Ö. ve H.İ.Ö. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ahmet Bayram - AA


Benzer Haberler & Reklamlar


Arkeolojik Haber