Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Bulgaristan'da

Kurtulmuş, Avrupa Birliği Turizm Bakanları Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Sofya'da Bulgaristanlı mevkidaşları ile buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Bulgaristan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova ve Kültür Bakanı Boil Banov ile görüştü.

Ziyaretinin başında Bakan Kurtulmuş, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy’un konutunda soydaş ve kanaat önderleri ile bir araya geldi.

Kurtulmuş, daha sonra beraberindeki heyet ile Bulgaristan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova ile görüştü.

Görüşmede, her iki bakanın da Batı Karadeniz'e kıyısı bulunan bazı destinasyonlarda Cruise gemi turları ile Türkiye ve Bulgaristan’ın öncülüğünde Balkan ülkelerini kapsayan tur paketlerinin oluşturulabileceğini ifade ettiği öğrenildi.

Bu hedeflere ulaşmak amacıyla iki bakanlığın yetkililerinin yer aldığı bir çalışma grubu oluşturulması ve bu çalışmaların ivedilikle sonuçlandırılması kararlaştırıldı.

Görüşmede iki ülkenin kültür varlıklarının korunmasının turizm için de önemine işaret edildi.

Bulgaristan turizm sektörünün Türk yatırımcılara açılması ve turizm alanında Türkiye'nin tecrübesini paylaşmasının da ele alındığı görüşmede, Bakan Kurtulmuş, İstanbul’da Türkiye devletinin girişim ve önemli yatırımları ile Demir Kilise gibi önemli bir kültürel varlığın restorasyonunun yapılmasının ardından, Bulgaristan'daki Osmanlı dönemine ait eserlerin de restorasyonlarının yapılması gerektiğini belirtti.

Kurtulmuş, ziyaretinin devamında Bulgaristan Ulusal Tarih Müzesi’ni de gezerek, incelemelerde bulundu.

Bakan Kurtulmuş, daha sonra Bulgaristan Kültür Bakanı Boil Banov ile bir araya geldi.

Burada bir konuşma yapan Kurtulmuş, Türkiye ile Bulgaristan arasında hem kültür hem de turizm alanında yapılabilecek verimli bir iş birliği üzerinde durdu.

Kurtulmuş, “Aslında kültür ve turizm, birbirinden ayrı gibi görünse de, birbirini etkileyen iki alandır. Geçmişten çok derin ilişkileri olan iki ülke olarak kültür ve turizm ilişkilerimizi geliştirmek üzere çaba gösteriyoruz. Bulgarlar ve Türkler, aslında, Balkanlar’da uzun asırlar boyunca birlikte yaşama kültürüne sahip olan iki topum.” dedi.

Görüşmede ayrıca, Bulgaristan ve Türkiye arasındaki kültürel ilişkileri geliştirmek üzere ortak kültürel mirasın yeniden canlandırılması için iş birliği yapılması da ele alındı. Kültür varlıklarının korunması için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, daha sonra Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Dr. Mustafa Aliş Haci’yi makamında ziyaret ederek, ülkedeki Müslümanlar hakkında bilgi aldı.

Sofya’da tek kalan, Osmanlı döneminde Mimar Sinan ekolünde kurulmuş bulunan Banya Başi Camisi'ni ziyaret eden Kurtulmuş, Bulgaristan Parlamentosu Kültür Komisyonu Başkanı Vejdi Raşidov ile de görüştü.

Bulgaristan’a iki günlük resmi ziyaret için gelen Bakan Kurtulmuş, Avrupa Birliği (AB) Konseyi dönem başkanlığını yürüten Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın Ulusal Kültür Sarayı’nda (NDK) düzenlenen AB Üye Ülkeleri Turizm Bakanları Zirvesi’ne katıldı.

- Türkiye’nin 2018 hedefi 38 milyon turist

Zirve'de basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, AB üyesi ülkelerin Turizm bakanlarının katılımıyla düzenlenen konferansta ise şöyle konuştu:

"İnsanlığın ortak mirası olan Kudüs gibi şehirlerimiz, yine bizlere ortak geçmişimizi hatırlatan geleneklerimiz, yiyeceklerimiz ve daha pek çok unsur turizm yoluyla paylaşılmakta ve bu sayede küresel barışın inşasına da katkıda bulunmaktadır. Bugün doğrudan ve dolaylı etkileriyle dünya ekonomisine yaklaşık 7,6 trilyon dolar katkı sağlayan, 300 milyona yakın kişiye istihdam sağlayan bir sektör üzerinde konuşmaktayız. Dünya ekonomisi ortalama yüzde 2,5 büyürken, turizm yüzde 3,1 büyüyor; ayrıca önümüzdeki 10 yıl boyunca turizmin ortalama yüzde 3,9 ile diğer sektörler arasında en hızlı büyüyen sektör olması beklenmektedir.”

Türkiye’nin geçtiğimiz çeyrek yüzyılda muazzam bir mesafe kat etmiş ve turizm sektörü açısından dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmiş olduğuna işaret eden Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün itibarıyla yabancı ziyaretçi sayısı ve turizm geliri bakımından ilk 10’da yer alan ülkemiz, yakın zamanda yaşanan bölgesel ve küresel türbülanslardan birincil etkilenen ülkeler arasında olmuştur. Bu nedenle örneğin, 2015 yılında 35,6 milyona yaklaşan yabancı ziyaretçi sayısı 2016 yılında 25 milyona gerilemiştir. 2017 yılında ise gerek güvenlik endişelerinin azalması gerekse de agresif tanıtım politikalarımız sayesinde 32 milyon düzeyine yükselmiştir. 2017 yılında, Türkiye’ye en fazla turist gelen ülkeler sıralamasında Rusya yüzde 14,5 payla birinci sırada yer alırken, Almanya yüzde 11,1 payla ikinci, İran yüzde 7,7 payla üçüncü, Gürcistan yüzde 7,5 payla dördüncü ve Bulgaristan yüzde 5,7 ile beşinci olarak yer almıştır. Yine 2017 yılında Türkiye’nin turizm gelirleri yüzde 18,9 artarak 26,3 milyar dolara ulaşmıştır. 2023’te 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri hedefini revize edecek ve belki de daha yukarıya çıkaracak hedefleri ortaya koyacağız."

- Bulgaristan’daki Osmanlı mirası

Bakan Kurtulmuş, Bulgaristan’daki temas ve incelemeleri çerçevesinde başkent Sofya’da kiliseye dönüştürülmüş Kara Cami ve şehrin merkezindeki Osmanlı hamamı olan Arkeoloji Müzesi’ni de ziyaret etti.

Ziyaret sırasında AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, Türkiye’nin bu ülkedeki Osmanlı döneminden miras kalan cami, medrese, hamam ve diğer eserlerin restorasyonuna yardım etmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Bulgaristan ile Türkiye arasında görüşmeleri devam eden iki anlaşmaya da değinen Kurtulmuş, bunlardan birinin taşınmaz kültürel varlıkların ihyası, diğeri ise iki ülkede karşılıklı olarak kültür merkezlerin kurulmasına ilişkin olduklarını aktardı. Bakan Kurtulmuş, karşılıklı görüşmeleri süren anlaşmalarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Mart'ta Bulgaristan’a yapacağı ziyaretinde ilerleme kaydedilmesini beklediğini söyledi.

Kurtulmuş, Bulgaristan ziyareti kapsamında Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütünün (KEİ) Genel Sekreteri Michael Christides ile de görüşme gerçekleştirdi.

İhvan Radoykov- AA


Benzer Haberler