Küçükçekmece'de arkeolojik sit alanında yapılaşmanın yolu açıldı!

Küçükçekmece'de arkeolojik sit alanında yapılaşmanın yolu açıldı!

Bathonea Kenti arkeoloji kazı alanının yanıbaşında, Küçükçekmece Gölü'nün batısında üniversite”olarak gösterilen alanın, 1. derece arkeolojik sit alanı olması yıllardır tartışma konusuydu. Plan değişti ve TOKİ'nin alana AVM ve rezidans yapması mümkün hale geldi.

İstanbul Üniversitesi'nin Cerrahpaşa, Çapa ve Avcılar yerleşkelerindeki ekonomik ve fiziksel ömrünü tamamlamış eğitim-öğretim ve hizmet binaları ile tescilli yapıların yenilenebilmesi için kaynak oluşturulması amacıyla 2014 yılında TOKİ ile protokol imzalanmıştı.

Protokol ile yeni yerleşkelerdeki binaların TOKİ tarafından inşa edilmesi karşılığında bu tesislerin finansmanında kullanılmak üzere üniversitenin atıl durumundaki Halkalı ve Avcılar'daki taşınmazları TOKİ'ye devredildi.

Protokolün Antik Bathonea Kenti arkeoloji kazılarının sürdüğü alanı da kapsaması yıllardır tartışma konusuydu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tartışmalı alan için hazırlanan planları onaylayarak itirazlar için askıya çıkardı.

Plan ile Avcılar Firukzöy'de Küçükçekmece Gölü'nün kıyısındaki 1 milyon 783 bin metrekarelik alan imara açıldı.

100 BİNLİK PLAN DEĞİŞTİ

Plan çalışması ile İstanbul'un anayasası kabul edilen 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda değişiklik yapıldı. “Fuar, Panayır, Festival Alanı”, “Kentsel Bölgesel Yeşil ve Spor Alanı”, “Sit Alanı”, “Jeolojik Sakıncalı Alan” ve “Üniversite Alanı” alanı olarak belirlenen parseller, “Kentsel Gelişme Alanı ve Üniversite Alanı” olarak düzenledi.

SADECE 10 BİN METKARELİK KORUMA ALANI BIRAKILDI

Hazırlanan planın açıklama raporuna göre planlama alanının güney ve doğusu 1. derece, batısı ise 3. derece arkeolojik sit alanı ile çevrili. Küçükçekmece Gölü'nün batısında “üniversite” olarak gösterilen alanın, 1. derece arkeolojik sit alanı olması yıllardır tartışma konusuydu. Açıklama raporunda 2010 tarihli kararı ile Avcılar Küçükçekmece Gölü çevresinin 3. derece arkeolojik sit alanı kapsamından çıkarılmasına karar verildiği hatırlatıldı. Eşkinoz Deresi'ne bakan batı kısımdaki 6340 sayılı parsel ise 3. derece sit alanında kaldığı için planın dışında bırakıldı. 2016 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü denetiminde sondaj ve kazı çalışmalarında ortaya çıkan kalıntılar tescil edilerek koruma gurubu derecesi “1” olarak belirlendi. Planda tarihi eser çıkan 4435 sayılı parselin yaklaşık 10 bin metrekarelik kısmı “Korunacak alan” olarak belirlendi.

YEŞİL ALAN DÜZENLEMESİ

İstanbul Çevre Düzeni Planı kararları doğrultusunda planlama alanının batısında kalan Eşkinoz Deresi Vadisi ve çevresinin İstanbul metropoliten alanının yeşil alan ihtiyacının karşılanması için Bahçeşehir'den başlayarak Küçükçekmece Gölü'ne uzanan alan rekreasyon vadisi olarak düzenlendi. Planlama alanının doğusunda bulunan aynı zamanda 1. derece arkeolojik sit alanı olan Küçükçekmece Gölü kıyıları arasında bağlantıyı sağlayacak yeşil kuşaklar planlandı.
 

AVM VE REZİDANS YAPILABİLECEK

Planlama alanında toplam 541 bin 816 metrekarelik alana konut inşa edilecek. Kat yüksekliklerine kademe kademe 3 ve 5 kat sınırı getirildi. Plana göre “ticaret ve konut” alanına AVM, rezidans yapılabilecek.

3 CAMİ VE 100 BİN METREKARELİK ÜNİVERSİTE

8 bin 615 metrekarelik 3 anaokulu, 14 bin 407 metrekarelik 2 ilkokul, 17 bin 496 metrekarelik 2 ortaokul, 8 bin 140 metrekarelik özel ortaokul, 11 bin metrekareye 1 lise, 11 bin 56 metrekarelik özel lise ve 100 bin metrekarelik yüksek öğretim alanı oluşturuldu. Alana 13 bin 940 metrekarelik 3 cami de yapılacak. Planlama alanında 178 bin 631 metrekare park ve yeşil alan, 242 bin 774 metrekare büyüklüğünde rekreasyon alanı planlandı. 13 bin 592 metrekarelik 3 meydan da yer alacak.

Özlem Güvenli - Sözcü


Benzer Haberler & Reklamlar