Kırım'da 1.5 milyon yıllık yarım ton ağırlığında dev kuş fosili bulundu

Kırım'da 1.5 milyon yıllık yarım ton ağırlığında dev kuş fosili bulundu

Görünüş olarak modern devekuşlarına benzeyen ve fil kuşundan çok daha hızlı koşabilen Pachystruthio dmanisensis türü hayvanın Avrupa’ya Güney Kafkasya ve Anadolu üzerinden göçmüş olabileceği tahmin ediliyor.

Journal of Vertebrate Paleontology'da (Omurgalı Paleontolojisi Dergisi) 26 Haziran tarihinde Nikita V. Zelenkov, Alexander V. Lavrov, Dmitry B. Startsev, Innessa A. Vislobokova ve Alexey V. Lopatin izmaları ile yayınlanan Doğu Avrupa’dan dev bir erken Pleistosen kuşu: Homo göçleri öncesinde karasal faunanın beklenmeyen bir bileşeni (A giant early Pleistocene bird from eastern Europe: unexpected component of terrestrial faunas at the time of early Homo arrival) başlıklı makaleye göre; Kırım’da bir mağarada yapılan çalışmalarda, yaklaşık olarak 3,5 metre boyunda ve tahminen 500 kilogram ağırlığında Pachystruthio dmanisensis türü dev bir kuşa ait fosilleşmiş kemikler bulundu.

Erken çağlarda genel olarak her şey daha büyük ve daha yırtıcıydı. Bazı böcekler, timsah boyundaydı. Doğada gördüğümüz neredeyse her canlı daha büyüktü. Yeni ortaya çıkan fosillere göre kuşlar için de bu durumun bir istisnası bulunmuyor.

Kırım’da bir mağarada yapılan keşiflerde paleontologlar, gezegenimizde yaşamış en büyük kuşlardan birini keşfetti. Bundan yaklaşık 1,5 ila 2 milyon yıl kadar önce yaşadığı düşünülen büyüklüğü fil kuşları ve moa ile karşılaştırılabilir Pachystrutho dmanisensis adlı bu kuş türü oldukça iriydi. En az 3,5 metre boyundaki bu canlı, 450 kilo ağırlığa erişebiliyordu. Yaşadığı süre zarfında var olan en büyük kuş türlerinden biriydi.

Araştırmanın başındaki isim olan Nikita Zelenov, buldukları kuşun neredeyse kutup ayıları kadar büyük olduğunu söyledi. Araştırmacı, ilk olarak buldukları kemiğin başka bir türe ait olduğunu düşünmüş zira Avrupa’da bu kadar büyük bir kuş hiç görülmemişti.

Görünüş olarak modern devekuşlarına benzeyen bu hayvan, fil kuşundan çok daha hızlı koşabiliyordu. Muhtemelen bu hız, bu canlının hayatta kalmasına da yardımcı oluyordu. Yapılan çalışmalarda çakal, çita gibi hayvanların kemikleri de bulundu.

Araştırmada esas dikkat çekici olan ise kemiklerin yeri oldu. Şimdiye kadar bu türden kuşlar yalnızca güney yarımkürede karşımıza çıkıyordu. Moa kuşu Yeni Zelanda’da, fil kuşu Madagaskar’da yaşıyordu. Kırım’da bu fosillerin bulunması, vahşi dev kuşların sanılandan daha yaygın olduğunu gösteriyor.

Benzer kemikler daha önce Gürcistan’da da bulunmuştu. O kemikler daha eskiydi. Yani bu kuşlar Avrupa’ya Güney Kafkasya ve bugünkü Türkiye toprakları üzerinden göçmüş olabilir. Bu canlılar o dönemde yaşayan insanlar tarafından tüyleri, etleri ve kemikleri için avlanmış olabilir.

Emre Ömer Zehir - webtekno.com


Benzer Haberler & Reklamlar