Kayseri'deki Emmiler arkeoloji kazısında 7,4 milyon yıllık fil fosili bulundu

Kayseri'deki Emmiler arkeoloji kazısında 7,4 milyon yıllık fil fosili bulundu

Bir çobanın ihbarıyla Emmiler’de Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle başlayan kazı çalışmalarında 7,4 milyon yıllık olduğu tahmin edilen 2 metre 40 santim büyüklüğünde fil kafatası bulundu.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Emmiler bölgesinde bir çobanın ihbarıyla yapılan arkeoloji kazılarını çalışmalarını yerinde inceledi. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cesur Pehlevan başkanlığındaki kazı ekibini ziyaret eden Başkan Çelik, çalışmalara bizzat iştirak etti.

7,4 milyon yıllık 2 metre 40 cm boyunda parçalanmamış fil kafatası çıkarıldı

 

Prof. Dr. Cesur Pehlevan, kazı çalışmaları devam eden fosilin Anadolu’da bir başka örneği olmadığını belirtti. Kazı heyetine teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de, “Taşhan’da yapılan kazı çalışmalarının ardından bölgeden yeni ihbarlar, yeni müjdeli haberler gelmeye başladı. Bir sığır çobanının ihbarı üzerine burada kazıya başlandı. 2 metre 40 cm boyunda parçalanmamış fil kafatası çıkarıldı. 7,4 milyon yıl öncesine ait kafatası Kayseri ve Türkiye için çok önemli” dedi.

“Bilim Merkezi’nde dünya kamuoyuna sunacağız”

Yapılan kazılar sonucu çıkarılan fosillerin Bilim Merkezi’nde oluşturulan laboratuvara taşınacağını dile getiren Başkan Mustafa Çelik, “Gerekli çalışmaların ardından bu fosilleri Kayseri Bilim Merkezi’nde sergileyeceğiz ve dünya kamuoyuna sunacağız. Bu kazılar şehrimizin marka değeri için çok önemli çalışmalar” diye konuştu.

Kazı çalışmaları hakkında Prof. Dr. Cesur Pehlevan’dan bilgi alan Başkan Mustafa Çelik, çıkarılan fosillerin adeta ortopedist gibi alçıya alınarak bütün halinde laboratuvara götürüldüğünü ve orada açılıp güçlendirildiğini kaydetti.

İHA


Benzer Haberler & Reklamlar