Kanada’da memeli kemikleri arasında şaşırtıcı bir fosil bulundu

Kanada’da memeli kemikleri arasında şaşırtıcı bir fosil bulundu

Kanada’nın 23 milyon yıllık memeli fosilleri çıkarılan arkeolojik alanda memeli olmayan bir hayvana ait çene kemeiği bulundu. Çene kemiğinin hangi hayvana ait olmadığı saptanamadı.

Kanada'nın, Saskatchewan eyaletindeki Grasslands National Park'taki arkeolojik kazı alanında, günümüz at, kedi ve gergedanlarının 23 milyon yıl önceki akrabalarına ait olduğu belirtilen fosiller buldu.

Fosiller Ottawa’daki Kanada Müzesinden Danielle Fraser başkanlığındaki ekip tarafından keşfedildi.

Park alanında 2017 yılına kadar yapılan kazılarda memeli türlerin fosillerine rastlamayan bilim heyeti, 2017 yazında yapılan bir araştırmada at kemikleri ve gergedan fosilleri keşfedince, bu yıl araştırmalarına farklı bir ağırlık verdiklerini açıkladılar.

Danielle Fraser: Gizemli bir çene kemiği fosili bulduk

Kanada basınına konuşan bilim heyetinden Danielle Fraser, "En az üç farklı at fosil türünü keşfettik. Bunlardan biri orta boy bir köpeğin büyüklüğündeydi. Bir puma büyüklüğüne yakın kedinin fosilini bulmaktan çok heyecanlandık. Ayrıca gizemli bir çene kemiği fosili bulduk, ama bu bir memeli değil." dedi.

Fosillerin, 23 milyon yıl önceki Miyosen döneminde ait olduğunu aktaran Fraser, “Onları Kanada'da bulmak gerçekten heyecan verici ve şaşırtıcıdır. Çünkü dinozorların ortdan kaybolmasından yaklaşık 50 yıl sonraya tarihleniyorlar. Son buzul döneminde oluşan buzullar, bu yaştaki her şeyi adeta bir kenara itti. Nu tür kayaçlar Kanada'da çok nadirdir." ifadesini kullandı.

Fraser, bu fosillerin sadece Saskatchewan, Alberta ve Devon adasında bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Muhtemelen gelecek yıl geri dönecek ve tavşan ve kemirgen gibi küçük memelileri aramaya başlayacağız. Bu alandaki çalışmaların yaklaşık bir 10 yıl daha sürmesini öngörüyoruz."

Seyit Aydoğan - AA


Benzer Haberler & Reklamlar