İznik'in antik su yollarını tehdit eden bitkiler temizleniyor

İznik Belediyesi Park ve Bahçe İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından sürdürülen çalışmalar arkeolog Yasemin Özegemen denetiminde gerçekleştiriliyor.

İznik'teki antik su sistemleri üzerindeki yüzey araştırmaları; Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 25.03.2019 tarih ve E.254659 sayılı izni ile prof. Dr. Mustafa Şahin başkalığında gerçekleştirilmiş ve Lefke Kapıya ulaşan bölümündeki Aquaeduct'ün taraması ile çizimlerinin yapılabilmesi için İznik Belediye Park Bahçe İşleri tarafından bitki temizliği istenmişti.

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta talimatıyla; Arkeolog Yasemin Özegemen denetiminde bitki temizliği başlatıldı..

Arkeolog Yasemin Özegemen  "Erken Bizans döneminde yenilenen su kemerleri günümüze kadar gelmiş olup, ağaç kökleri ve çalılıklardan gün geçtikçe zarar görmektedir. Özenle yapılan çalışmada su kemerlerin zarar görmemesi için ekipler tarafından özel dikkat gösterilmektedir.Çalışmalar neticesinde su kemerlerine en çok ağaç köklerin zarar vererek patlattığı gözlemledik" dedi.

Roma döneminde yapılan Erken Bizansdöneminde yenilenen İlçenin Doğu yönünden kente gelen ve Lefke Kapı'nın dışında bulunan Antik suyolları, M.S. VI. yüzyılda (527–565 yılları arasında) İmparator Jüstinien tarafından yenilenmiştir. Su kemerleri antik dönemden yakın geçmişe kadar kentin su ihtiyacını karşılamaktaydı.


Benzer Haberler & Reklamlar