İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu'nu kaçırdığına üzülenlere iyi haber

14. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu'nun bildirileri ve paylaşılan bulgular, ileriki günlerde kitap haline getirilecek ve konuşmaların kaydı da İtalyan Kültür Merkezi'nin YouTube sayfasında yayınlanacak.

İstanbul'daki İtalyan Kültür Merkezinin Türkiye'deki çeşitli antik kentlerde kazı çalışmaları yürüten 18 İtalyan arkeoloji uzmanı bir araya getiren  "Eski Anadolu'da Arkeoloji ve Toplum: Türkiye'deki Arkeolojik Çalışmalara Eğitim, Araştırma ve Kazıda İtalya Katkısı" başlığıyla düzenlediği "14. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Arkeoloji Sempozyumu"nda  Türk kurumlarıyla iş birliği halinde Malatya-Arslantepe, Gaziantep-Karkamış, Yozgat-Uşaklı Höyük, Niğde-Kınık Höyük, Mersin-Yumuktepe, Kayseri-Kültepe, Mersin-Elaiussa, Denizli-Hierapolis gibi birçok önemli antik kentte çalışmalarını sürdüren İtalyan ekipler, kazılar hakkındaki yeni bulguları ve gelişmeleri sempozyumda paylaşıldı.

İtalya Büyükelçisi Giorgio Marrapodi ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi Müdürü Salvatore Schirmo'nun açılışına katıldığı sempozyumda paylaşılan bulgular, ileriki günlerde kitap haline getirilecek ve sempozyumun kaydı da İtalyan Kültür Merkezinin YouTube sayfasında yayınlanacak.

Ankara İtalyan Büyükelçiliği himayesinde düzenlenen, aynı zamanda Türk meslektaşlarıyla birlikte çalışan İtalyan arkeologlara, sahada yürütülen kazı ve araştırmaların sonuçlarını karşılaştırma olanağı sağlayan sempozyumun sonunda, dönemin müzik aletlerinin yeniden üretilerek seslendirildiği ve eski uygarlıklar tarihinin şarkılar aracılığıyla yayıldığını anlatan Hitit müzikleri konseri gerçekleştirildi.


Benzer Haberler & Reklamlar