Issık Göl bölgesi doğaseverler için cennet

Kırgızistan'ın kuzeyinde, Tanrı Dağları'nın Küngey Alatoo (Kuzey Tanrı Dağı) zirvesinin eteğindeki Issık Göl bölgesinde yer alan yaylalar, doğaseverlerin ilgisini çekiyor.

Eşsiz güzelliği ile büyüleyen Issık Göl'ün yer aldığı Issık Göl Bölgesi'ndeki Grigorievka, Ananyevo ve Semenovka adlı yaylalar, ülkede önemli doğal cazibe merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Zorlu ve keyifli bir yolculuğun ardından ulaşılan yaylalar, doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine eşsiz bir manzara ve temiz havada dinlenme fırsatı sunuyor.

Yaylalar, ziyaretçilerine dağ yürüyüşü ve kamp için uygun ortam sağlıyor.

Tatil için Issık Göl'e gelen ziyaretçilerin mutlaka gezilip görülmesi gerekenlerin başında olan Ananyevo Yaylası'na ulaşmak için cip turundan faydalanılması gerekiyor.

Çevresi 2000 ila 4000 metre yükseklikteki dağlarla çevrili olan yaylalarda birçok endemik bitki ile dağ keçileri, geyik ve kartallara rastlanıyor.

Bahar ve yaz aylarında koyunları, inekleri ve atları ile bu yaylalara göç eden yöre halkı, ziyaretçilere misafirperverliğini sergiliyor.

Etkileyici fotoğrafların çekilebildiği yayladaki göl, nehirler, şelale ve dev kayalar, fotoğraf sanatçılarının vazgeçilmez rotaları arasında yer alıyor.

- Grigorievka Yaylası

Issık Göl bölgesinin tatil merkezi Çolpon-Ata şehrine 60 kilometre uzaklıktaki Grigorievka Yaylası, aynı adlı köyün yakınında bulunuyor.

Yaylanın çam ve köknarlarla kaplı yeşil dağ yamaçları, nehrin gürültüsü, alpin çayırları ve harika manzarası, ziyaretçileri cezbediyor.

Buradaki Küngey zirvesinden kıvrıla kıvrıla Issık Göl'e akan berrak nehir de ziyaretçilerin durak noktası.

- Ananyevo Yaylası

Deniz seviyesinden 2355 metre yükseklikte yer alan Ananyevo Yaylası'na, toprak yollardan arazi araçlarıyla ulaşılabiliyor.

Yöre halkı, doğanın geri dönülmez biçimde bozulmasına yol açacağı düşüncesiyle yaylaya konforlu bir yol yapılmasını istemiyor.

Yayla, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini kendisine hayran bırakırken kristal berraklıktaki suyu ılık Kutsal Göl, burada bulunuyor.

Bu gölün 100 yıl önce meydana gelen deprem sonucu oluştuğu biliniyor.

Etrafında yüksek köknarlar ladin ağaçlarının bulunduğu gölün su üstünde yaşanan renk cümbüşü görenleri hayran bırakıyor.

Gölün yanında atlarını otlatan bir çobanın ailesi, çadırlarında ziyaretçilere kımız ve taze kaymak ikram ediyor.

Ailenin yetişkinleri de ziyaretçilere at sırtında göl turu yapma imkanı veriyor.

- Semenovka Yaylası

Turizm şirketleri, Çolpon-Ata şehrine 40 kilometre uzaklıktaki Semenovka Yaylası gezisini, Grigorievka ve Ananyevo yaylalarından dönüşte gerçekleştiriyor.

Küngey Alatoo zirvesinin yakınında yer alan ve ani hava değişimlerinin yaşandığı Semenovka Yaylası hızlı akan nehir, görkemli kaya yamaçları ve şelalesiyle ilgi çekiyor.

Yöresel lezzetlerin sunulduğu yaylada oluşturulan geleneksel çadırlarda dinlenenler, dönüş yolunda bu yaylada üretilen ballardan satın alabiliyor.

Bölge halkı, ziyaretçilere kartalla hatıra fotoğrafı çektirme ve at üstünde dağ yürüyüşü gibi seçenekler de sunuyor.


AA Nazir Aliyev Tayfur


Benzer Haberler & Reklamlar