İsrail'de kral olduğu sanılan 2 bin 800 yıllık heykel başı bulundu

İsrail'de kral olduğu sanılan 2 bin 800 yıllık heykel başı bulundu

İsrail'in antik Abel Beth Maacah kentindeki arkeoloji kazılarında bulunan 2,800 yıllık minyatür heykel başının adı İncil'de geçen bir kralı tasvir edebilme ihtimali var.

İsrail'in kuzeyindeki Abel Beth Maacah antik kentinde, 2.800 yıl öncesine tarihlenen sırlı seramikten imal edilmiş bir heykel başı bulundu. Fayanstan (sırlı seramik) imal edilmiş baş 5.1 x 5.6 cm (2.2 inç) ebatlarında. Bir zamanlar yaklaşık  20 ila 25 cm(8 ila 10 inç) yüksekliğindeki küçük heykelcinin parçası olduğu düşünülen başın gövdesi bulunamadı.

Live Science dergisinin haberine göre; heykelle aynı odada bulunan organik materyalin radyokarbon analizi, yaklaşık olarak M.Ö 902-806 yıllarına tarihlendi. Minyatür heykel, Kudüs'teki İsrail Müzesinde sergileniyor.

Kaıznın eş başkanlarından Naama Yahalom-Mack ve Nava Panitz-Cohen keşfi Ben-Gurion Üniversitesi'nde düzenlenen 44. Yıllık Arkeoloji Kongresi'nde açıkladı. Aynı zamafa bu ay, Yakın Doğu Arkeolojisi dergisinde (the journal Near Eastern Archaeology) keşif hakkında bir makale yayınlanması bekleniyor.

Bir kralı tasvir ediyor olabilir

Heykel, uzun siyah saçlı ve sarı ve siyah bir kafa bandı takan bir sakallı adamı tasvir ediyor. Koyu, badem şeklindeki gözleri ve yüzünde ciddi bir ifadesi var. Olası bir idari binada bulunduğundan, heykelin bir kralı temsil edebileceğini düşünüyor.

Heykelin, Mühendislik öğrencisi Mario Tobia, tarafından antik kentin en yüksek noktasında yer alan büyük bir binada bulunduğu açıklandı. Heykelin bulunduğu Abel Beth Maacah kenti adı İbranice İncil'de birkaç kez geçen bir yerleşim alanı. Bu yüzden heykel bir kralı tasvir ediyorsa adının muhtemelen İncil'de geçme olasılığı da var.

Antik kentteki arkeoloji kazılarının eş başkanlarından Azusa Pasifik Üniversitesi İncil ve Dini Çalışmaları Bölümü öğretim üyesi Profesör Robert Mullins, "Sırlı seramik baş, elit bir adamı tasvir ediyor olmalı. Baş küçük ve zararsız görününesine rağmen, bize geçmişten gelen ünlü bir kişinin gözlerine bakmak için eşsiz fırsat sunuyor. Muhtemelen bir kral olduğunu tahmin ediyoruz, ama bunu kanıtlamanın bir yolu yok. O zamanlarda Kudüs, Tire ve Aram-Şam dahil olmak üzere farklı krallıklar Abel Beth Maacah'ı kontrol etmişti. Bu yüzden onun kimliğine dari pek çok olası aday var" dedi.

Kralsa hangi kral olabilir?

Prof. Mullins'e göre; heykelin kentin zirvesindeki muhtemelen yönetim binası olabilecek alanda bulunası, malzemesinin ve işçiliğinin kalitesi ve görünüşte olduğu yere dikkatli şekilde yerleştirilmesi  onun elit bir insanı betimleme ihtimalini güçlendiriyor.

Prof. Mullins; "M.Ö. 902-806 üç farklı krallığın (İsrail, Tire ve Aram-Şam ) sınırları Abel Beth Maacah kentine uzanıyordu. Üstelik sınırlar sık ​​sık değişti.  Bu yüzden farklı krallıklar Abel Beth Maacah'ı farklı zamanlarda kontrol etti. Heykel eğer gerçekten o yıllara aitse ve Abel Beth Maacah'ın kontrolünün bu dönemde sık sık değiştiği göz önüne alınırsa üç olasılık söz konusu: İsrail Kralı Ahab, Aram-Şam Kralı Hazael ve Tire Kralı Ethbaal. Tabi, kesin olarak kraldır ve onlardan biridir demek mümkün değil. Daha birçok kişiyi de tarif edebilir.

Arkeoloji kazıları sürecek

Heykelin bulunduğu büyük binadaki arkeoloji kazılar bu yaz da devam edece. Arkeologlar kazılarda minyatür heykelin kim olduğunu belirleyecek daha fazla bilgi bulmayı umuyorlar.

Abel Beth Maacah'daki kazılar Azusa Pasifik Üniversitesi ve Kudüs İbrani Üniversitesince ortaklaşa yürütülüyor. Profesör Robert Mullins'in yanı sıra  Kudüs İbrani Üniversitesi'nde araştırmacısı Naama Yahalom-Mack ve Nava Panitz-Cohen kazıların başkanlığını yürütüyorlar.

arkeolojikhaber.com


Benzer Haberler & Reklamlar