Hindistan tarihi tapınakta yıkılan sütun görüntülerini konuşuyor

Hindistan tarihi tapınakta yıkılan sütun görüntülerini konuşuyor

Hindistan'ın güney eyâletinden Karnataka'nın Hampi köyündeki UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan tarihi tapınağın sütunlarının yıkılma görüntüleri, Hindistan Arkeoloji Araştırmaları kurumunu harekete geçirdi. Hampi Dünya Mirası Alanında, güvenliği sağlaması konusunda vahim tartışmalar yaşandı

Geçen hafta İnternette sosyal medya ortamlarında yayınlanan bir videoda, gençlerin Hindistan'ın güney eyâletinden Karnataka'nın Hampi köyündeki UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki tarihi alanda  ( Hampi UNESCO World Heritage Site) yer alan tarihi Vishnu tapınağının sütunlarını parçadıkları yayınlanınca ülkede büyük şaşkınlık yaşandı. Video görüntülerinde dört gencin sütunlara kasıtlı olarak zarar verdiği ve onları yıktığı görülüyor. Üç kişi bir sütunu itiyor ve itilinin sütunun yere çarparak parçalandığı görülüyor.

Görüntülerin önce viral olduğu iddia edildiği ama yapılan incelemeler gerçek olduğunu ortaya koydu. Görütülerdeki gençler hakkında yasal işlem yapmak için kim olduklarına dair araştırmalar başladı ve bu çalışmalar kapsamında bir kişi de gözaltına alındı. Polis Şefi Arun Rangarajan diğer sanıkların da yakında tutuklanacağını ve kovuşturulacağını söyledi.

Hindistan Arkeoloji Araştırmaları (ASI) görüntüler üzerine harekete geçeren alanda incelemelerde bulundu. 

Müfettiş Yardımcısı Arkeolog M. Kalimuthu başkanlığındaki ASI ekibi,  videonun gerçekliğini doğrulamak için tapınak alanını ve yerle bir olmuş sütunları inceledi.

Arkeoloji ekibinin denetim raporlarına göre, olay yeni değil. Örümcek ağları ve yabi otlardan oluşan bitki örtüsü sütunların en az altı ay önce veya iki yıl öteye uzanabilecek zamanda yıkıldığını gösteriyor. Videonun neden şimdi yayınlandığı ise ayrı bir merak konusu.  Ancak asıl büyük sorun, yetkililerin sütunların yıkılışını rapor etmemesi, kalıntıların en az bir yıl boyunca yerde yattığı halde ihbarda bulunmamaları.

Arkeolog Kalimuthu, Teknik olarak ASI'nin koruması altında. ASI personeli konuyu zamanında neden bildirmediğine dair sorgulanacak. Bana bu konuda hiç bir haber verilmedi. Büyük ihmal var.  Bir yandan olayı aydınlatmaya çalışacağız diğer yandan güvenliği güçlendirmeye gayret edeceğiz ”dedi.

arkeolojikhaber.com


Benzer Haberler & Reklamlar