Heliopolis Antik Kenti'ndeki güneş tapınağının yeni kalıntıları bulundu

Heliopolis Antik Kenti'ndeki güneş tapınağının yeni kalıntıları bulundu

Mısır Turizm Bakanlığı, Mısır-Alman arkeoloji ekibinin başkent Kahire'deki Heliopolis antik kentinde güneş tapınağına ait yeni kalıntılar bulunduğunu açıkladı.

Mısır Turizm Bakanlığının resmi internet sitesinde başkent Kahire'ye bağlı El-Matariyye bölgesinde yer alan Heliopolis'te Mısır-Alman arkeoloji ekibinin kazı çalışmalarına ilişkin açıklama yayımladı.

Açıklamada, Heliopolis antik kentinde Miselle Açık Hava Müzesi çevresinde yapılan kazı çalışmalarında bölgedeki güneş tapınağına ait yeni kalıntılar bulunduğu belirtildi.

Üzerinde hiyeroglif yazılı taş bloklar ile bir heykelin kırılan parçası olduğu aktarılan kalıntıların, hangi döneme ve firavuna ait olduğuna ilişkin araştırmalar yapılacağı ifade edildi.

Ekibin kazı çalışmalarına devam edeceği ve bu çalışmaların bölgenin tarihi konusunda daha net bilgilere ulaşılmasına katkı sağlayacağı kaydedildi.

El-Matariyye bölgesindeki kazı çalışmaları için 2012 yılında kurulan Mısır-Alman arkeoloji ekibi, daha önceki çalışmalarında Heliopolis'te güneş tapınağının kalıntılarına, çeşitli tarihi dönemlere ve medeniyetlere ait eserlere ulaşmıştı.

Antik Mısır'ın en önemli kentlerinden biri ve bir dönem başkenti olan Heliopolis, dikilitaşın yanı sıra farklı dönemlere ait birçok antik mezar ve heykel barındırıyor.
 


Benzer Haberler & Reklamlar