Hamama beton döküp, lahiti saksı yapmışlar

Hamama beton döküp, lahiti saksı yapmışlar

Antalya’da 12 Eylül döneminde üst düzey askerler tarafından yaptırılan Astur Sitesi’nin temelinden çıkan arkeolojik değer taşıyan eserlerin yok edildiği iddia edildi. Kalan tek lahit de yol kenarında çiçeklik olarak kullanılıyor.

Antalya’da Muratpaşa ilçesi sınırları içindeki Fener Mahallesi’nde 1980’li yılların başında kurulan Astur Sitesi’nin inşaatında ortaya çıkan antik buluntuların üstünün kapatıldığı iddia edildi. Dönemin kuvvet komutanlarının da üyesi olduğu asker ağırlıklı bir kooperatif tarafından yapılan Astur Sitesi’nin temelinde bulunan bir lahit bugün yol kenarında çiçeklik olarak kullanılırken, sitenin temelinde bulunan antik kentin ise kayda geçirilmediği belirtildi.

Dönemin Antalya Belediye Başkanı Selahattin Tonguç, 1976’da Karpuzkaldıran askeri kampı yakınındaki bölgede konut yapmak için askerlerden oluşan bir yapı kooperatifi kurulduğunu, dönemin Ege Ordu Komutanı Kenan Evren’le imar nedeniyle ters düştüğünü söyledi. Falezlerde yapılaşmaya izin vermeyen Tonguç, 12 Eylül darbesinden sonra görevden alınıp 4 ay tutuklanırken bölge imara açıldı. 1983-1984 yılları arasında başlayan Astur Sitesi inşaatında tarihi eserler bulunduğu ihbarı üzerine Antalya Müze Müdürlüğü yetkililerinin tespit için bölgeye gittiği, ancak çitlerle çevrili bölgeye alınmadığı iddia edildi. Bölgede tarihi eser bulunduğu yönünde hiçbir bilgi de kayda geçirilemedi.

İddianın sahibi, 1984 yılında Astur Sitesi inşaatında çalışan ve adını vermek istemeyen bir inşaat mühendisi. Temel kazısında Roma dönemi hamamı bulunduğunu, çok iyi durumdaki tarihi eserin üzerine beton dökülerek kapatıldığını söyledi.

LAHİTLERE SAKSI GİBİ ÇİÇEK EKTİLER

Çıkan bazı lahitlerin de parçalandığını, bir kısmının ise bugün Muratpaşa Belediyesi tarafından halı saha olarak kullanılan deniz tarafındaki bölgeye atıldığını anlatan inşaat mühendisi, yol kenarına gömülmüş ve çiçeklik olarak kullanılan bir lahiti de gösterdi. Lahitin kapağının da yakın tarihe kadar halı saha tesisinin girişinde olduğunu belirten mühendis, bunun bir süre önce kaybolduğunu dile getirdi.

ASTUR SİTESİ NEKROPOLÜN ÜSTÜNDE OLABİLİR

Astur Sitesi’nin inşa edildiği dönemde Antalya Müzesi’nde görev yapan arkeologlar ise, bulunduğuna tanıklık ettikleri tarihi eserlerin akıbetini bilmediklerini söyledi. Antalya Müzesi’nde de o dönemde Astur Sitesi alanında bulunmuş herhangi bir arkeolojik buluntu kaydına da rastlanmadı. Fener Mahallesi civarında, Astur Sitesi yakınlarında daha sonraki yıllarda bir mezar bulunduğunu belirten Antalya Müzesi yetkilileri, bölgenin nekropol (mezarlık) alanı olabileceği yönünde tahminde bulunarak, yakınlarda bir antik kentin var olabileceğini ifade ettiler.

‘MAHKEMEDE SÖYLEDİM’

Astur sitesindeki antik buluntular, mahkeme tutanaklarına da yansıdı. Üst düzey askerlerden oluşan bir kooperatifin inşa ettiği sitenin bir dönem avukatlığını yapan Dilek Özmen, “Gayrimenkullerle ilgili kamulaştırmasız el atma davaları nedeniyle bölgeyi incelerken orada hamam, lahit gibi bazı tarihi eserlerin bulunduğunu öğrendik. Davalar sırasında mahkemede de bunu söyledim. Denize kadar uzanan 40 dönümlük bir alanda bu kooperatifin üyesi askerler hak sahibi olmuşlar. Ancak sonra askerler ada parseli olarak sahip oldukları alanla ilgili belediyeyle anlaşarak bu geniş arazinin bir kısmını bırakmış. Deniz kıyısındaki alan kamulaştırılarak yeşil alan yapılmış. Ancak tarihi eserlerle ilgili herhangi bir işlem yapılmadı” dedi.

Cengiz Deniz - Hürriyet (DHA)


Benzer Haberler & Reklamlar