Göbeklitepe'nin muhafızı: Mahmut Yıldız

Göbeklitepe'nin muhafızı: Mahmut Yıldız

66 yaşındaki Mahmut Yıldız, bir dönem arkeoloji kazılarında da çalıştığı ören yerinde güvenlik görevlisi olarak hizmet veriyor.

Şanlıurfa'da dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe'nin yer aldığı bölgedeki ilk bulguya rastlanan arazinin eski sahibi Mahmut Yıldız'ın yaklaşık 23 yıl önce babası İbrahim Yıldız ile ören yerindeki tarlalarını sürerken buldukları taşları müzeye götürmeleriyle başlayan Göbeklitepe'deki çalışmalar sürüyor.

Dönemin arkeolojik kazıları başkanı Alman asıllı arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt öncülüğünde yürütülen kazı çalışmalarında 20 yıl görev alan Yıldız, yaşının ilerlemesi dolayısıyla 2005 yılında bu görevini bıraktı. Buna rağmen "tarihten" kopamayan Yıldız, Göbeklitepe'ye güvenlik görevlisi olarak hizmet ediyor.

Dünyanın dört bir yanından Göbeklitepe'ye gelen yerli ve yabancı turistlere de gönüllü rehberlik yapan Yıldız, giydiği yöresel kıyafetler dolayısıyla da ören yerinin en çok tanınan simalarının başında yer alıyor.

- "Dünyaya miras bıraktık"

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazı çalışmaları başlamadan önce de ören yerinin yöre halkı tarafından kutsal olarak bilindiğini, kurban kesilip, dilekler tutulan bir mekan olduğunu söyledi.

Alandaki ilk bulguya babasıyla tarla sürerken rastladıklarını hatırlatan Yıldız, daha sonra kazı çalışmalarının başladığını dile getirdi.

Yıldız, Göbeklitepe'de dünyanın her tarafından gelen insanlarla tanışma imkanı bulduğu için büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Arkalarında dünyaya güzel bir miras bırakmanın sevincini yaşadığını anlatan Yıldız, şöyle konuştu:

"İnsan ne yaparsa yapsın, toplum için faydalı bir şeyler yapmalıdır. Arkada güzel eserlerin bırakılması lazım, herkesin arkasından 'Allah razı olsun' denilebilmelidir. Dürüstlük önemli burada. Biz dünyaya miras bıraktık. Bundan dolayı mutluyuz. İnşallah burası çok daha güzel olur, daha da çok buluntu çıkar. Umarım, bu tür şeylere bakan uzmanlar, dünyada daha iyi eserlerin bulunmasına da katkı sağlar."

Rauf Maltaş - AA


Benzer Haberler & Reklamlar