Bizans'tan Modern Döneme Ege'de Seramik: 7. - 20. Yüzyıllar

İngilizce orijinali Prof. Joanita Vroom tarafından yazılan Byzantine to Modern Pottery in the Aegean 7th to 20th Century adlı kitap, ANAMED Yayınları'nca Bizans'tan Modern Döneme Ege'de Seramik: 7. - 20. Yüzyıllar adıylaTürkçe'ye kazandırıldı.

Bizans'tan Modern Döneme Ege'de Seramik, 7.-20. Yüzyıllar: Bir Giriş ve El Kitabı'nın İngilizce versiyonu, Akdeniz arkeolojisinin bilimsel açıdan az incelenmesine rağmen çok önemli bir parçası olan Orta Çağ ve sonrası Ege seramiği hakkında yazılmış ilk genel giriş ve el kitabı.

Dr. Yasemin Bağcı tarafından Türkçeye kazandırılan bu yayın, müzelerde ve Ege Denizi civarında gerçekleştirilmiş arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkarılmış Erken Bizans döneminden Erken Modern döneme tarihlenen en önemli Post-Klasik seramik tiplerini kapsamlı bir şekilde sunuyor.

Kitabın arka kapak sayfasına şu tanıım yazısı yer alıyor: ""Bizans’tan Modern Döneme Ege’de Seramik," Akdeniz arkeolojisinin bilimsel açıdan az incelenmesine rağmen çok önemli bir parçası olan Orta Çağ ve sonrası Ege seramiği hakkında yazılmış ilk genel giriş ve el kitabıdır. Bu yayın müzelerde ve Ege Denizi civarında gerçekleştirilmiş arkeolojik çalışmalarda bulunmuş, Erken Bizans döneminden Erken Modern döneme tarihlenen en önemli Post-Klasik seramik tiplerini kapsamlı bir şekilde sunarak çığır açan bir referans kitabıdır.

Bu el kitabı temel bibliyografik referanslarla beraber yaklaşık 80 seramik türünün tanımlamasını, kronolojik sorunların son zamanlardaki bilimsel tartışmalarını ve teknik terimlerin sözlüğünü içerir. Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) bu yayını Türkçeye tercüme ederek Türkiye’deki arkeologlar, saha çalışanları, bilim insanları ve öğrencilere, ve ayrıca Bizans ve Osmanlı dönemi Doğu Akdeniz tarihiyle ilgilenen herkese daha erişilebilir kılmayı ummaktadır"

Yayınevi: ANAMED
Yazar: Joanita Vroom
Çeviren: Yasemin Bağcı
Dil: Türkçe
Kategori: Arkeoloji, Seramik, Ortaçağ Seramikleri
Sayfa Sayısı: 232
Ölçü: 16.5 x 24 cm
Baskı: 1. baskı, Ağustos 2019

 


Benzer Haberler & Reklamlar