Berlin 2019 Uluslararası Turizm Borsası Fuarı başladı

Berlin 2019 Uluslararası Turizm Borsası Fuarı başladı

6 - 10 Mart 2019 tarihleri arasında ziyarete açık kalacak ITB Berlin 2019 fuarına Türkiye'den pek çok kurum ve kuruluş da iştirak ediyor. Fuarın bu yılki konuk ülkesi Malezya. Bakan Ersoy da Göbeklitepe arkeolojik kalıntılarına ait replikaların yer aldığı 53. Uluslararası Turizm Borsası Fuarı'nın ziyaretçileri arasında yer aldı.

1966 yılından beri; Turizm, Seyahat, Turist Bilgilendirme Ofisi, Seyahat Organizatörü, Uluslararası Turistik En İyi Dernekler, Seyahat Acenteleri Için Ekipman, Bilgi Teknolojisi, Belediye Mühendisliği, Hizmetler, Kongre Merkezlerine hitaben her yıl  Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı bu yıl 53. kez düzenleniyor.

Dünyanın prestijli turizm fuarları arasında gösterilen ITB Berlin fuarına yoğun katılım gösteren Türk turizmciler, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından kiralanan 2 bin metrekarelik alanda yerini alarak, Türkiye’nin en önemli pazarlarından birisi olan Alman turizm pazarına ve diğer ülkelerden gelecek konuklara Türkiye’yi anlatmaya başladı.

- Rusya’dan 6 milyon, Almanya’dan 5 milyon turist beklentisi var.

Fuara ilişkin düzenlediği basın toplantısında konuşan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Almanya’dan Türkiye’ye gelen turist rakamlarının hala 2015’in altında olduğunu belirterek, Rusya’nın bu boşluktan dolayı, 2018’de tur operatörlerinin de yüklenmesiyle ciddi bir kapasiteyle çalıştığını, 2019’da tur operatörlerinin Rusya ayağında daha dengeli kapasite planlaması yaptığını kaydetti.

Bağlıkaya, Rusya’dan gelen turist sayısının var olanın altına düşmesini beklemediklerini ama çok da artmayacağını ifade ederek, şunları söyledi: “Turizm sektörü için bu fuar çok önemli. Potansiyeli anlamında sadece Almanya’yı etkilemiyor. Bu fuarda, tüm Orta Avrupa’nın seyahat tercihleri belirleniyor. Hem kapasite hem fuar yapısı olarak bakıldığında çok önemli bir fuar. Rusya’dan bu yıl 6 milyon civarında, Almanya’dan ise 5 milyonu aşkın turist bekliyoruz. Erken rezervasyon süreci hala devam ediyor. Ana sezon başlayana kadar rezervasyon yapılacaktır.”

Fuar kapsamında Türkiye standında değişiklik olduğunu, daha modern çizgilerle konsepte yönelik hazırlık yapıldığını aktaran Bağlıkaya, “Türkiye alanında Göbeklitepe öne çıkarıldı. Başka bir alanda yemek kültürümüzü öne çıkartan tanıtımlar yapılıyor. THY bir tarafta, diğer tarafta TÜRSAB, fuara bu sene güçlü bir katılım oldu. Bunun rakamlara da yansıyacağını düşünüyorum.” dedi.

Almanya’daki bazı hava yollarının iflasının Almanya’dan gelecek turist sayısını etkileyip etkilemeyeceğine yönelik sorusu üzerine Bağlıkaya, bu konuda bir sorun yaşanmayacağını, yolcunun mağdur olmayacağını söyledi. Bağlıkaya, Akdeniz çanağında kitle turizminin aşağı yukarı aynı olduğuna, bu segmentte fiyatların çok zorlanamayacağına dikkati çekerek, golf, spor, sağlık, kruvaziyer, gastronomi gibi diğer segmentlerdeki turizm hareketi artırıldığında ortalamanın artacağını, özellikle şehir otellerine talebi artırmak gerektiğini dile getirdi.

Turizm hedeflerinin iddialı ve güzel hedefler olduğunu vurgulayan Bağlıkaya, “İstanbul kongre yapılan şehirler arasında 8’inci idi, şimdi 147’nciyiz. Kruvaziyerde yokuz. Kitle turizmi ile 1000 dolar kişi başı turist geliri olmaz. Dünyanın hiçbir yerinde de böyle bir rakam yok.” diye konuştu.

Bağlıkaya, sınır girişleri açısından en sağlam turizm istatistiklerinin Türkiye’de olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz çabalıyoruz, onlara yetişemiyoruz ve onları kötülüyoruz sanılıyor. Ama gecelemeleri hesaplıyorlar. Mesela İspanya, sınır girişleri yok. Madrid’de kalanı da hesaplıyor, Barselona’da kaldığında da turist olarak sayıyor. 'Araba geçişlerinden sayıyoruz' diyorlar. Her araba geçişini 3 kişiden hesaplıyorlar. Dünyanın en sağlam istatistikleri bizde. Biz ortalama harcamaların altındayız ama söylendiği gibi biz 600 dolar, onlar 1000 dolar da değil. Bizim 50-100 dolar eksiğimiz var. Tamamlamaya çalışıyoruz.”

Bağlıkaya, seyahat eden Almanların yüzde 10’unun Türkiye’yi tercih ettiğini anımsatarak, “Biz sanıyoruz ki bütün Almanlar Türkiye’de tatile geliyor. Öyle bir durum yok. Rusya’da da durum farklı değil.” dedi.

Kaçak turlara da değinen Bağlıkaya, şunları aktardı: “Bu kaçak turlar münferit bir kişinin belgesiz bir şekilde acente faaliyeti gibi algılanıp o kişiye yükleniyor. Bu kişi bu faaliyeti yaparken otelden oda alıyor, otobüs firmasından otobüs kiralıyor, rehberler birliğinden rehber alıyor. Peki o kurumların kabahati yok mu? Bizim otellerle sıkı çalışmamız lazım. Otellerle acenteler rakip değil, yasal olmayan bir turu otelde barındırıyorsan onun başına gelecek her şeyden de sorumlusun. Otelciler, rehberler, taşımacılarla yeni yeni iş birlikleri kurmamız gerekiyor. TÜROB ile anlaştık, TÜROFED ile de centilmenlik anlaşması gibi bir hazırlık içerisindeyiz.”

Fiyatlardaki artışa ilişkin soru üzerine Bağlıkaya, turist az olduğunda yerli turiste ciddi avantajlar sağlandığını belirterek, piyasanın yerli yabancı arasındaki dengelemeyi sağlayacağını, otellerin 2-3 sene çok sıkıntı çektiğini söyledi.

- Göbeklitepe replikaları Almanya’da


Fuardaki Türkiye standında deniz, kum ve güneş tatilinin yanı sıra kültür turizmi olarak Göbeklitepe’ye de geniş yer ayrıldı.

Şanlıurfa şehir merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunan Göbeklitepe, dünyanın orijinal haliyle günümüze kalmış en eski tapınağı olarak kabul ediliyor.

Ziyaretçilere UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesi’ne alınan Göbeklitepe anlatılarak bölgeye daha fazla yabancı turist çekilmesi hedefleniyor.

Fuara Göbeklitepe’nin replikası da getirildi. Fuar katılımcılarından yoğun ilgi gören Göbeklitepe hakkında turistlere bilgi verildi.

- Bu yılın konuk ülkesi Malezya

Fuarın bu yılki konuk ülkesi Malezya oldu. 2010 yılında da ITB'de konuk ülke Türkiye olmuştu.

Güneydoğu Asya ülkesi, fuarda "Malezya Renkleri" sloganı ile yerini aldı.

Malezya sanatçıların renkli gösterilerinin yapıldığı fuarı bu yıl 5 kıtadan ve 180’i aşkın ülkeden yaklaşık 160 bin ziyaretçinin katılımı bekleniyor.

- Türkiye'ye Alman rezervasyonu arttı

Alman Seyahat Acenteleri Birliği'nden (DRV) yapılan açıklamaya göre, yaz tatili için Türkiye'ye talep arttı.

Seyahat acenteleri ve internet üzerinden Türkiye'ye 2019 yazı için yapılan rezervasyondan elde edilen ciro şimdiden bir önceki yıla göre yüzde 58 fazla oldu.

Almanların 2019 yazı için tercih ettiği en popüler destinasyonlar arasında İspanya ve Yunanistan'dan sonra Türkiye üçüncü sırada yer alıyor.

Alman pazar araştırma şirketi Gfk açıklamasına göre ise 2019 yaz tatili için Almanya'dan en çok rezervasyon yapılan 5 tatil yeri arasında Antalya ilk sırada bulunuyor.

- Hedef 2019’da 50 milyon turist

Almanya'nın önde gelen günlük gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung, ITB kapsamında bir özel ''Türkiye" dergisini okuyucularına dağıttı.

Almanca hazırlanan 24 sayfalık dergi, Türk turizminin yanı sıra kültür sanat sayfalarıyla Türkiye'nin çeşitliliğini ve kültürel zenginliğini yansıtıyor.

7 milyar avroluk bir iş hacminin oluşturması beklenen fuar kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı yabancı konuklara ve Türkiye’den katılımcılara fuar alanında resepsiyon verecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de fuarda “Girne Kalesi” ve “Batık Gemi” konsepti ile yer alıyor.

Türk turizmcilerin 10 Mart’a kadar sürecek fuardaki faaliyetlerinin, Türkiye'nin "2019'da 50 milyon turist" hedefine katkı yapması bekleniyor.

BAKAN ERSOY'UN AÇIKLAMALARI

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 53. Uluslararası Turizm Borsası Fuarı'ndaki Türk standının açılışı kapsamında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Turizmde 2018'in beklentilerin üstünde, iyi şekilde kapatıldığını vurgulayan Ersoy, "Aynı sıçramayı, hatta biraz daha fazlasını 2019'da gerçekleştireceğiz gibi gözüküyor." dedi.

Erken rezervasyondaki rakamların sevindirici olduğunu dile getiren Ersoy, şöyle devam etti:

"Özellikle Avrupa satışları ki Almanya bunların başını çekiyor. Erken rezervasyon olarak ciddi artışlar var. Dün bir rakam aldım; şu ana kadar geçen seneye kıyasladığımızda Almanya'dan Türkiye'ye olan erken rezervasyon satışlarında yüzde 58'lik artış var. Oldukça sevindirici. Almanya'nın genelinde satış artışı olmamasına rağmen Türkiye'ye yönelik satışlarda yüzde 58 artış var. Demek ki Almanya'nın lokomotifi Türkiye olmuş bu sene rezervasyon olarak."

- Beklentimiz 5,6 milyon turistin Türkiye'yi ziyaret etmesi

Turizmde hedeflerin gerçekleşeceğini aktaran Ersoy, "Geçen sene 4,5 milyonun biraz üstünde kapatılmıştı. Bu sene de 5,6 milyon. DRV’nin (Alman Seyahat Acenteleri Birliği) verdiği rakamalar var. 'Şu an gidişat olumlu gösteriyor.' diyorlar. Bizim de beklentimiz 5,6 milyon civarında Alman turistin bu sene Türkiye'yi ziyaret etmesi." şeklinde konuştu.

Yeni tanıtım politikalarında, Türkiye'nin rakipsiz olduğu, rekabette Türkiye'yi ön plana çıkaracak yönleriyle tanıtım yapılacağını söyleyen Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin çok muhteşem kültürel hazineleri var, arkeolojik değerleri var, gastronomisi var, doğası, denizi, güneşi var. Bu bağlamda Göbeklitepe ön plana çıktı. 2019'da Sayın Cumhurbaşkanı'mızın Göbeklitepe yılı ilan etmesiyle tanımın odak noktasına Göbeklitepe'yi koyduk. Biliyorsunuz (Göbeklitepe'nin) 12 bin yıl önceye dayanan tarihin sıfır noktası olarak da anılan ve diğer bütün arkeolojik değerlerden ayrışan bambaşka bir özelliği var. Biz de bunu vurgulayarak ve bunun ana yurdu olan Türkiye'yi, Anadolu'yu vurgulayarak tanıtım kampanyası yapıyoruz. Çok da büyük ilgili var. Bütün kampanyalarımızda 2019 boyunca yerleştireceğiz."

- "Bireysel tanıtıma başladık"

Bu yıl ocak itibarıyla sadece Almanya üzerinde değil, Türkiye'ye yolcu veren ülkelerin tamamında bireysel tanıtıma başladıklarını aktaran Ersoy, "Direkt nihai tüketiciye yönelik bireysel tanıtıma başladık ve yoğun bir şekilde başladık. Ocak itibarıyla da Almanya'nın hem magazin dergilerinde hem ulusal televizyon kanallarında THY ile yoğun tanıtım kampanyasına başladık. Biliyorsunuz THY'nin tarifeli seferlerinde nisan itibarıyla Antalya, Bodrum, Dalaman, İzmir havalimanlarını devreye aldık. Türkiye tanımında ve turizm yapma şeklinde farklılaşma var." şeklinde konuştu.

Yurt dışından özellikle Almanya ve Avrupa'daki kanaat önderlerini, editörleri ve sosyal medya fenomenlerini Türkiye'ye davet edeceklerini anlatan Bakan Ersoy, "Onların gözünden Türkiye'yi Almanlara, Avrupalılara anlatacağız. Bu da farklı bir ayrışma sağlayacak diye düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Kültür sanat ile ilgili tanıtımda çok farkı bir sisteme geçeceklerini belirten Ersoy, burada turizm, kültür ve gastronomi etkinliklerini birleştiren bir faaliyet alanına girileceğini dile getirdi.

Bu yıl Topkapı eserlerinin, Japonya'nın Tokyo ve Kyoto şehirlerinde sergileneceğini anımsatan Bakan Ersoy, eserlerin yanında gastronomi değerlerinin de tanıtılacağı etkinliklerin düzenleneceğini ifade etti.

Ersoy, gelecek yıl da Moskova, Berlin ve Londra'yı bu kapsama almayı düşündüklerini kaydetti.
 

AA


Benzer Haberler & Reklamlar