Ballıca Mağarası yerli turistlerin akınına uğruyor

Ballıca Mağarası yerli turistlerin akınına uğruyor

Tokat'ın Pazar ilçesindeki Havuzlu, büyük damlataşlar, çamurlu, fosil, yarasalı, çöküntü, sütunlar, mantarlı, yeni ismini taşıyan salonları ziyarete açık Ballıca Mağarası; astım hastaları ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanları arasında.

Tokat merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Pazar ilçesine bağlı Ballıca köyünde bin 85 rakımlı tepede bulunan mağara, dünyanın en büyük ve görkemli mağaralarından biri olarak gösteriliyor. Milyonlarca yılda oluşan sarkıt ve dikitlerle ziyaretçilerin ilgisini çeken mağara, keşfedilmemiş bölümleriyle gizemini koruyor. Özellikle yurt içinden çok sayıda kişinin ziyaret ettiği mağara, ender rastlanan soğan sarkıtları ve içerisindeki oluşumlarla ziyaretçileri adeta büyülüyor.

"Havuzlu", "büyük damlataşlar", "çamurlu", "fosil", "yarasalı", "çöküntü", "sütunlar", "mantarlı" ve "yeni" ismini taşıyan salonları ziyarete açık olan mağara, astım hastaları ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanları arasında. Ballıca Mağarası, ortalama 18 derece sıcaklığı ve yüzde 54 nem oranı ile de ilgi çekiyor.

Ekber Türkoğlu - AA


Benzer Haberler & Reklamlar