Bakan Kurtulmuş: Yeni dönemde turizm stratejik sektör

Yeni dönemde Türkiye'nin turizmi stratejik sektör olarak kabul ettiğinin altını çizen Bakan Kurtulmuş, sadece deniz, kum, güneş turizminin ötesinde sektörde çeşitlendirmeye gitmek için çalıştıklarını ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Fuar İzmir'de düzenlenen 11. Turizm Fuar ve Kongresi'nin (Travel Turkey İzmir) açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin başarılı fuarlarından birine katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Fuarın 11 yıl önce daha dar kapsamda başladığını, bugün önemli bir noktaya geldiğine işaret eden Kurtulmuş, gelecekte de Türkiye'nin en önemli fuarları arasında yer alacağına inandığını ifade etti.

Türkiye'nin aslında turizm alanında elinin son derece rahat ve güçlü olduğunu kaydeden Bakan Kurtulmuş, "Yani derler ya, malın kendisi kendisini satıyor. Gerçekten dünyada başka hiçbir ülkenin sahip olmadığı güzelliklere sahip bir ülkeyiz." dedi.

Kurtulmuş, Türkiye'nin muhteşem İslami eserlerin bulunduğu, tarih boyunca önemli imparatorlukların ve kadim medeniyetlerin izlerini taşıyan, sayısız doğal güzelliklerin bulunduğu topraklara sahip olduğunu, bu büyük değerleri turizm ve kültür açısından iyi değerlendireceklerini dile getirdi.

- "Dünyanın en önemli arşivi Türkiye'dir"

Yeni dönemde Türkiye'nin turizmi stratejik sektör olarak kabul ettiğinin altını çizen Kurtulmuş, sadece deniz, kum, güneş turizminin ötesinde sektörde çeşitlendirmeye gitmek için çalıştıklarını ifade etti.

"Bu büyük zenginliği hem insanlığın hizmetine sunmak hem de ülkemizin ekonomik gücü haline dönüştürmek durumundayız." ifadelerini kullanan Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bu zenginliği Türkiye'nin kültürel zenginliği olarak ortaya koymak ve dünyada barış dilini oluşturması bakımından Türkiye'nin kültür ve turizmini canlı tutmak zorundayız. Bu coğrafyanın, bu ülkenin en büyük gücü, belki petrolümüz, belki bilinen zenginliklerimiz yok ama Türkiye'nin tarihi, kültürü Anadolu coğrafyasının kültürel çeşitliliği, zenginliği ve derinliği turistik bakımdan gücü, Türkiye'nin en büyük gücüdür. Buradan baktığınızda dünyanın en önemli arşivi bizatihi Türkiye'nin kendisidir. En önemli kütüphanesi de bizzat Anadolu topraklarının kendisidir."

- Turizmin gelişimi

"Geçtiğimiz senelerde yaşamış olduğumuz, tamamına yakını bizden kaynaklanmayan sebepler dolayısıyla, birtakım terör hadiseleri, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü, bölgemizde davam eden politik ve ekonomik istikrarsızlıklar, Rusya ile aramızda yaşanan birtakım krizler, Avrupa'daki seçimler dolayısıyla artan Türkiye düşmanlığı gibi birtakım siyasi sebeplerle Türkiye turizminin geri gittiğine hep beraber şahit olduk." ifadelerini kullanan Kurtulmuş, "Şimdi o defter kapandı. 2016'da dip noktaya gelmiş Türkiye turizmi bugün fevkalade iyi noktaya geldi. İlk 10 ayda Türkiye turizminin tüm rakamları son derece sevindirici noktadadır. 12 ay bittiğinde 31,4 milyon turist gelmiş olacak, 26 milyar dolar da turizm gelirine sahip olacağız." dedi.

Ukrayna ve Rusya'dan gelen turist sayısında artış olduğunu aktaran Kurtulmuş, yeni pazarlara açılmayı hedeflediklerini, Çin, Hindistan, Endonezya, Güney Kore, Malezya, Japonya'daki dostları Türkiye'ye davet edeceklerini belirtti.

Turizm pazarlarını geliştirmeyi ve 12 aya yaymayı hedeflediklerini dile getiren Kurtulmuş, "İnşallah bu bir hayal değil, 2014'te dünya 6'ncısıydık, 2023'te niye dünya 3'üncüsü olmayalım. Bunun için bütün hazırlıklarımızı yapacağız." diye konuştu.

- "Türkiye'yi bir esenlik yurdu, barış yurdu olarak daha ileri götürmeye gayret edeceğiz"

Türkiye'nin turizm sektörü sayesinde barış dilini geliştirdiğine işaret eden Kurtulmuş, "Birileri Türkiye düşmanlığı ve İslam karşıtlığı üzerinden maalesef dünyada savaşı, çatışmayı ve özellikle bizlere karşı düşmanlık üzerinden bazı siyasi hesapları ortaya koyadursunlar. Biz sahip olduğumuz zenginliğin üzerinden barışın dilini geliştirmeyi, Türkiye'yi bir esenlik yurdu, barış yurdu olarak daha ileri götürmeye gayret edeceğiz. Bölgemizdeki savaşların, çatışmaların sona ermesi için mücadele edeceğiz. Dünyada hakkaniyete, adalete dayalı bir barış sistemi kurulması için mücadele edeceğiz."

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ayrıca güncel politik konulara da değinerek ABD Başkanı Donald Trump'ın Ortadoğu'yu yeniden ateşe atacak son derece tehlikeli bir karara imza attığını belirterek, "O imza Ortadoğu'da on yıllarca adam yerine konulmayan Filistin halkını ezmek üzere atılmış bir imzadır. Bu imzayı kabul etmiyoruz, bu imzayı tamamıyla reddediyoruz ve başkenti Kudüs olan Filistin devletini saygıyla ve onurla selamlıyoruz." dedi.


Diğer Haberler