Bakan Ersoy'dan Sümela Manastırı ve Bodrum Kalesi müjdesi

Bakan Ersoy'dan Sümela Manastırı ve Bodrum Kalesi müjdesi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2019 Arkeolojik Kazıları Basın Tanıtımı toplantısında restorasyon çalışmaları süren Sümela Manastırı ve Bodrum Kalesi’nin birinci etaplarınının 18 Mayıs Müzeler Günü'nde ziyarete açılacağını müjdeledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "2020’den önce açılması mümkün görünmeyen Sümela Manastırı ve Bodrum Kalesi’nin birinci etaplarını 18 Mayıs Müzeler Günü'nde ziyarete açacağız." dedi.

Sümela ve Bodrum Kalesi müjdesi

Sümela Manastırı'nın restorasyon çalışmaları nedeniyle kapalı olduğunu hatırlatan Ersoy, "2020'den önce manastırın açılması mümkün görünmüyordu ve Bakanlık olarak süreci, çalışmaları hızlandıracağımızı, ek kaynak ve bütçe sağlayacağımızı söylemiştim. 18 Mayıs Müzeler Günü'nde Sümela Manastırı'nın ilk bölümünün ziyaretçiye açılması kesinleşti." diye konuştu.

Bodrum Kalesi'nin de uzun süredir restorasyon sebebiyle kapalı olduğunu belirten Ersoy, 18 Mayıs'ta Bodrum Müzesi'nin birinci etap bölümünü ziyarete açacaklarını bildirdi.

Ayrıca restorasyon ekibinin mecburen kullandığı alandan 1 Haziran'a kadar çekileceğini dile getiren Ersoy, şunları kaydetti: "1 Haziran'dan itibaren Bodrum Kaleiçi sahnesini Bodrumluların hizmetine tekrar sunmuş olacağız. Hem Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğümüz hem de Opera ve Bale Genel Müdürlüğümüz, geçen senelere göre çok daha zengin bir repertuvarı bu sene Bodrumlu sanatseverlerin beğenisine sunacak. Bodrum Kaleiçi eski canlı günlerine 1 Haziran itibarıyla kavuşmuş olacak."

Daha sonra Bakan Ersoy ile 20 kazı heyetinin başkanı "Arkeolojik Kazıların Yıl Boyunca Desteklenmesi Protokolü'ne imza attı.

İlgili Haberler


Benzer Haberler & Reklamlar