Antalya'daki Hıdırlık Kulesi'nde falezlerden denize inen merdiven bulundu

Antalya'daki Hıdırlık Kulesi'nde falezlerden denize inen merdiven bulundu

Antalya'daki Hıdırlık Kulesi'nin güneyinde yapılan arkeoloji kazılarda falezlerden denize inen merdiven basamakları bulunurken, kulenin kuzey kısmında yürütülen arkeolojik kazılarda ise kale suru kalıntılarına rastlandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Antalya Müze Müdürlüğü denetiminda uzman arkeologların denetiminde yürütülen kazı çalışmalarında, Hıdırlık Kulesi'nin güney kısmında falezlerden denize inen merdiven basamakları buluntusuna ulaşıldı.

Kazı çalışmalarında şu ana kadar 1927'de yapılmış buz fabrikasının makine dairesi ve depolama alanlarına ait temel, su kanalları ve duvar kalıntıları gün yüzüne çıkarıldı. Hamam kalıntısı olduğu tahmin edilen alanda ısıtma sistemi ve kanal kalıntıları bulundu.

Geometrik desenli taban mozaikleri ile balıksırtı pişmiş toprak yer döşemesine ulaşıldı. Hıdırlık Kulesi'nin kuzey kısmında yürütülen arkeolojik kazılarda ise kale suru kalıntıları ortaya çıkarıldı.

Koruma Kurulu kazıların bitirilmesine karar verdi

Koruma Kurulu kararı doğrultusunda, kentin önemli tarihi yapıları arasında yer alan Hıdırlık Kulesi'ndeki kazı çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Kazı çalışmalarının bitirilmesinin ardından, alanda çevre düzenlemesine geçilecek.

 


Benzer Haberler & Reklamlar