Antalya EXPO nasıl düğün salonu oldu tartışması

Antalya EXPO nasıl düğün salonu oldu tartışması

1 milyar 720 milyon liralık yatırımla resmi açılışı 23 Nisan 2016’da yapılan Antalya’nın Aksu ilçesinde 121 dekarlık arazide yer alan Türkiye’nin ilk botanik bahçesi EXPO 2016’nın, düğün salonu olarak kullanılması tartışma doğurdu. Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı eleştirdi, Antalya Tarım ve Orman Müdürü cevap verdi.

Özge Köksal: Bir şeyler yapılması gerekiyor ama bunlar değil

Sözcü’den İsmail Akın‘ın haberine göre EXPO’nun uzun bir zamandır atıl bir vaziyette olduğunu belirten Mimarlar Odası Antalya Şubesi Başkanı Özge Köksal, alanı faal hale getirmek adına birçok girişimde bulunulduğunu ancak başarılı olunamadığını söyledi. Köksal, “Bu alanın düğün salonu olarak kullanılması doğru bir karar değil. Kent dinamikleriyle birlikte tartışılıp, EXPO alanının bütünlüğünü kapsayan bir proje geliştirilmeli. Günü kurtarmak adına sadece basit yöntemlerle projeler üretilmemeli. EXPO’ya çok ciddi yatırımlar yapılmış, yani hepimizin cebinden çıkan ciddi paralarla hayata geçirilmiştir. Parçalı, parçacı yöntemlerle çözüm alınamaz. Bunlar gelip geçici yöntemler” dedi.

Antalya’nın da Türkiye’nin de EXPO’nun da bu tür bir işletmeyi hak etmediğinin altını çizen Köksal “Kent dinamikleri, yöneticiler, idareciler bir araya gelip ortak bir çalışma yapıp projeler üretmeli. Tabi atıl durması da hoş değil. Bir şeyler yapılması gerekiyor ama bunlar değil. İşletme maliyetleri çok yüksek bir alan. Bunun bilincindeyiz. Bunları kurtarabilmek adına bu tür şeyler yapılıyor. EXPO alanına bütün bakmak gerekiyor” önerisinde bulundu.

Aydın Özer: Böyle bir yatırımı düğün salonuna dönüştürmek akla, mantığa, vicdana sığmaz.

EXPO’nun daha farklı organizasyonlarda kullanılması gerektiğini belirten Antalya Milletvekili Aydın Özer de, şaşkınlık içerisinde olduğunu vurgulayarak, EXPO için ciddi yatırımlar yapıldığını hatırlattı. Özer “Böyle basit organizasyonların yerine bir üniversiteye kampüs yapılabilir. Ya da kongre merkezleri, ARGE merkezine dönüştürülebilir. Böyle bir yatırımı düğün salonuna dönüştürmek akla, mantığa, vicdana sığmaz. Bu çok çirkin bir olaydır. Büyük düşünmek gerekiyor” dedi.

Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü: Daha iyi hizmet için ücret tahsilatı yapılan noktalar oluşturuldu

Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü, basında yer alan eleştiriler üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada, alanın Cumhurbaşkanlığı himayesinde, turizme kalıcı bir eser olarak inşa ettirildiği, 121 hektar alana yayılan sergi alanı, kule, kongre merkezi, ülke, il ve ilçe bahçeleri, göl alanı, çocuk oyun alanları, yeme-içme alanları ile Türkiye'nin en büyük tema parkını oluşturduğu vurgulandı.

Giriş ücreti 1 Haziran 2018 itibarıyla kaldırılan alanda hizmet kalitesini artırmak, farklı gruplara daha iyi hizmet verebilmek için ücret tahsilatı yapılan noktalar oluşturulduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"23 Nisan 2019'da dört günlük açılış festivali düzenlenerek, EXPO'nun açık olduğu kamuoyuyla paylaşılması hedeflenmiştir. EXPO'nun tanıtımı için 50 bin broşür dağıtımı yapılmıştır. Şehrin önemli noktalarında tanıtım stantları kurulmuştur. 20-23 Nisan 2019'da ilk olarak 'EXPO Festivali' düzenlenmiştir. Birbirinden özel konserler, etkinlikler, yarışmalar ve gösteriler gerçekleştirilmiştir. EXPO Antalya alanının daha geniş kitlelere tanıtılması ve birçok organizasyona ev sahipliği yapması amacıyla Kongre Merkezi (Şakayık Salonu), Büyük Amfi Tiyatro, Küçük Amfi Tiyatro, iç mekan bahçeleri ile kır aktivite alanı, konser, festival, fuar ve benzeri etkinlikler için yüksek maliyette kiralanmıştır. 7 bölge evleri, satış üniteleri, food courtlar ve bazı ülke bahçeleri restoran ve yeme-içme alanı olarak kiralanmıştır. Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi ve Çocuk Adası, çocuklara yönelik etkinlik düzenlenmesi için kiralanmıştır. Cluster ofisleri, ilçe bahçeleri, çeşitli dernek ve kulüplere etkinlik yapılması amacıyla tahsis edilmiştir."

Alanda bulunan belirli ofislerin değişik faaliyetler için teknik alan iki bölgesinde atıl durumda bulunan binanın ise paintball alanı için kiralandığına değinilen açıklamada, Sucul Bitkiler Çim Alanına mini golf sahası oluşturulduğu vurgulandı.

Protokolle etkinlik günlerinde ve her cumartesi-pazar EXPO Göleti'nde Flyboard gösterisi yapılacağı kaydedilen açıklamada, "Bu yıl 7 aylık ziyaretçi sayımız 300 bin kişi olmuştur. Hedefimiz, EXPO Antalya alanının Antalya ile bütünleşmesini sağlayarak, Türkiye'nin ilk ve tek EXPO'su olan bu büyük yatırımı, fırsata dönüştürmektir. EXPO 2016 Antalya'nın yapılma amacında ve yapısında asla bir değişiklik yapılmamıştır. Doğal dokusu korunarak aslına uygun ilk zamanki dokusunu kaybetmeden vatandaşlarımızın hizmetinde olmuştur, olmaya da devam edecektir." değerlendirilmesinde bulunuldu.

Alanda, 1-18 Eylül'de 26. Uluslararası Opera ve Bale Festivali düzenleneceği ifade edildi.


Benzer Haberler & Reklamlar