Almanya'da Kelt hazinesi bulundu

Almanya'da Kelt hazinesi bulundu

Almanya’da amatör bir arkeolog, gökkuşağı kapları olarak bilinen 2.000 yıllık altın sikkelerden oluşan bir Kelt hazinesini ortaya çıkardı

Almanya’nın Brandenburg eyaletinde tarihi bir Kelt hazinesi ortaya çıkartıldı. Brandenburg Kültür Bakanı Manja Schüle’nin yaptığı açıklamaya göre hazinede 41 altın sikke yer alıyor ve sikkelerin üretim tarihi 2.000 yıl öncesine uzanıyor.

Bakan Schüle’ye göre bu buluntu, Brandenburg’da çıkarılan ve Keltlere ait olduğu bilinen ilk altın hazinesi olma yönüyle dikkat çekiyor.

Altın sikkelerin bir kupayı andıracak şekilde içe doğru kıvrılmış olması da hazineyi ilginç kılan detaylardan birisi. Sikkelerin bu farklı tasarımı ise yerel bir halk efsanesini işaret ediyor. “Gökkuşağı kapları” olarak anlan sikkelere Almancada regenbogenschüsselchen adı verliyor.

Dönemin yaygın inanışlarına göre, bir gökkuşağı ortaya çıktığında gökkuşağının kollarının yeryüzüne temas ettiği noktalarda işte bu regenbogenschüsselchen adlı altınlar yer alıyor. Gökkuşağının dibinde altın saklı olması motifi pek çok kültürde ve masalda bulunan bir detay.

Almanya’daki Gotha Vakfı’nda çalışan bilim insanı Marjanko Pilekić, efsane nedeniyle bu altınların halk arasında uğurlu tılsımlar olarak görüldüğünü kaydetti.

Pilekić, madeni paraların ağırlığını ve boyutunu diğer gökkuşağı kaplarınınkiyle karşılaştırdı ve üretildikleri tarihi Milattan Önce 30 ve Milattan Önce 125 olarak belirledi.

Yeni Keşfedilen Kelt Hazinesi, Bölgenin Geçmişine Dair Önemli Veriler Sunuyor

Aktarılan bilgilere göre buna benzer buluntulara Almanya’nın güneyinde daha önce de rastlanmıştı. Brandenburg’da ya da yakın çevresinde ise Keltlerin yaşadığına dair herhangi bir kanıt yer almıyordu.

Bu nedenle altın sikkeler, Romalıların bölgeyi fethetmesinden önce Keltlerin bu bölgeyle ticaret yaptığı anlamına geliyor. Gümüş ve bronz sikkeler Avrupa’nın bu bölgesinde ancak Roma fethinden sonra ortak para birimi hâlini almıştı.
 

Devrim Beyaz - kayiprihtim.com


Benzer Haberler & Reklamlar