Aliağa Belediyesi'nin 'arkeolojik' yeni yıl hediyeleri

‘Aliağa Kent Kitaplığı’ adı altında yayımladığı kültür-tarih kitaplarıyla Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık geçmişine ışık tutmaya çalışan Aliağa Belediyesi, dört kitabı birden okuyucuyla buluşturdu.

Aliağa Belediyesi, üç yıl önce Aliağa yerel tarihinin tüm yönleriyle araştırılarak kitaplaştırılması amacıyla başlatılan çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Yapılan sözlü tarih çalışmaları ve akademik araştırmalarla büyük bir bölge tarihi arşivine ulaşan Aliağa Belediyesi, ‘Aliağa Kent Kitaplığı’ adı altında başucu niteliğinde dört kitabın basımını tamamlayarak dağıtımına başladı.

BİN 472 SAYFALIK DEV KÜLTÜR BİRİKİMİ ALİAĞALILARLA BULUŞTU

Her ay bir kitap kampanyasıyla yola çıkan Aliağa Belediyesi, yaptığı akademik araştırmalar ve kültürel çalışmalarla 120 sayfalık ‘Aliağa’nın Antik Kentleri’ kitabının 2.basımını, 432 sayfalık ‘Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar’ kitabının 2.basımını, 320 sayfalık ‘Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, 1. Cilt adlı eserive son olarak Ersin Doğer’in katkılarıyla hazırlanan 600 sayfalık ‘İlkçağdan 21. Yüzyıla, Aliağa Tarihi’ kitabını okuyucuyla buluşturdu. Toplam bin 472 sayfadan oluşan dört dev eser, Aliağa’nın geçmişini günümüze taşıyor. Vatandaşlar, başucu niteliğindeki dört kitabı Aliağa Belediyesi Hizmet Binası Hilal Masa Biriminden, Yeni Şakran, Yeni Mahalle ve Helvacı hizmet birimlerinden ücretsiz olarak edinebiliyor.

OKURLAR İÇİN E-KİTAP HİZMETİ

Aliağa dışında ikamet eden tarih severler kitapların dijital e-kitap formatlarına da kolaylıkla ulaşabiliyor. Vatandaşlar, Aliağa Belediyesi’nin resmi internet sitesi aliaga.bel.tr/yayinlarimiz sayfasından istedikleri kitapları rahatlıkla okuyup cihazlarına indirebiliyor.

Seyahatte veya tatilde olan vatandaşlar kitapların değişik formatlarına mobil cihazlarından ulaşabiliyor. Ayrıca, Aliağa Belediyesi tarih severler için dört kitabı da CD ve Mini DVD olarak da hazırladı. Vatandaşlar, CD ve Mini DVD içerisinde bulunan exe ve pdf formatlarındaki e-kitapları yanlarında taşıyabilecek. Kitaplar bilgisayar, tablet, cep telefonu vb. mobil cihazlarda rahatlıkla okunabilecek. 

ALİAĞA ANSİKLOPEDİSİ HAZIRLANIYOR

Aliağa tarihinin gelecek kuşaklara ulaştırılması adına üç yıl önce başlatılan akademik araştırmalar devam ederken Aliağa Belediyesi, 2018 yılının ilk aylarında dört yeni kitabı daha Aliağalılarla buluşturacak. Çalışmaları devam eden Aliağa Ansiklopedisi’nin yüzde 40’ı tamamlandı. Çalışmaları tamamlanan ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ Fotoğraflarla Aliağa Nostaljisi ise Aliağalıların karşısına çıkmak için gün sayıyor.


Benzer Haberler