Zeugma mozaik müzesi ziyaretçilerini bekliyor

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne sahip, Çingene Kızı ve Mars heykeli gibi önemli tarihi eserlerin sergilendiği, alanında dünyanın en büyüğü Zeugma Mozaik Müzesi'nin bu yıl 1 milyon turist ağırlaması hedefleniyor

GAZİANTEP: Gaziantep'te "dünyanın en büyük mozaik müzesi" unvanına sahip Zeugma Mozaik Müzesi, yeni yılda başlayan gezi turlarıyla yerli ve yabancı ziyaretçi sayısını artırmayı hedefliyor.

Yaklaşık 6 yıl önce 30 bin metrekarelik alanda açılan Zeugma Mozaik Müzesi, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.
"Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü"ne de sahip müzede, Çingene Kızı, Mars heykeli, Roma dönemine ait çeşmeler ve Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler sergileniyor.
Büyükşehir Belediyesinin başlattığı "Şimdi Gaziantep'e Gitme Zamanı" kampanyası kapsamında kente gelmesi beklenen 1 milyon ziyaretçinin müzeyi de gezmesi hedefleniyor.

Şimdi Gaziantep'e gitme zamanı
Gaziantep Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Bülent Öztürk, dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi'nin 2011'de ziyarete açıldığını hatırlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığına ait müzede geçmiş dönemlere ait çok sayıda mozaik bulunduğunu belirten Öztürk, baharın gelmesiyle müzeye ziyaretlerin de artığını ifade etti. Öztürk, "Her geçen gün ziyaretçi sayısı da artıyor. Hafta sonu sadece bir günde bin 100 kişi tarafından ziyaret edildi. Mart ayı içerisinde 10 binin üzerinde ziyaretçi sayımız var. Nisan, mayıs ayından sonra ziyaretlerin artarak katlanacağını düşünüyoruz." dedi.

Gaziantep'e Türkiye'nin farklı bölgelerinden turlar düzenlendiğini dile getiren Öztürk, şöyle konuştu: "İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Mersin olmak üzere birçok şehrimizden turlar geliyor. Yerli yabancı turistler de geliyor. Gaziantep'te gelip, görmeden gitmeyecekleri bir yer de burası. Bizim Gaziantep olarak hedefimiz 1 milyon turist. Bunu yakalamak için çalışmalarımız sürüyor. Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyemiz, turizm seyahat acentelerimiz ve diğer sektör temsilcileriyle Gaziantep'e 1 milyon turist hedefi içerisindeyiz. Bu yüzden 'Şimdi Gaziantep'e gitme zamanı' diyoruz. Baharın da gelmesiyle herkesi buraya bekliyoruz. Gaziantep'e gelmesini beklediğimiz 1 milyon turistin Zeugma Mozaik Müzemizi ziyaret etmesini istiyoruz. Gerek gastronomisi gerekse tarihi mekanları, ören yerleri ve binlerce yıllık mirasıyla Gaziantep yaşanması, gezilmesi ve görülmesi gereken bir şehir."AA Özkan Beyer


Benzer Haberler